România a obţinut două victorii în primele două jocuri disputate la Campionatul Mondial de handbal, ce are loc în această perioadă, în Germania. În prima partidă, desfăşurată sâmbătă, tricolorele pregătite de Martin Ambros au învins cu scorul de 29 – 17 naţionala de handbal a Paraguayului, după ce la pauză, scorul era 16 – 7. Pe lista marcatoarelor s-a aflat şi Ana Maria Dragut. Interul echipei HC Zalău a evoluat 20 de minute în primul meci de la Mondiale, timp în care a înscris un gol în poarta Paraguayului.
Duminică, în cel de-al doilea meci de la Mondiale, România a învins cu 31 – 28 Slovenia, la finalul unui meci în care Neagu şi compania s-au întrebuinţat serios pentru a se impune. La pauză, scorul era egal 14 – 14, după ce Slovenia a avut avantaj chiar şi de cinci goluri în prima parte. Aproape 12 minute a bifat Ana Maria Dragut în acest meci, dar, fără să marcheze vreun gol în poarta slovencelor.
România va susţine al treilea meci din grupă marţi seara, de la ora 21:30, urmând să întâlnească Spania.

One Thought to “Ana Maria Dragut a „bifat” peste 30 de minute pentru România în primele două jocuri de la Mondiale”