Zalaul a oprit Rapidul, tocmai la el acasa

Magazin Salajean 3 noiembrie 2008 0

Zalaul a oprit Rapidul, tocmai la el acasaRapid CFR Bucuresti – HC Zalau 25 – 25 (10 – 11)

Dupa cinci etape in care Rapid CFR Bucuresti a castigat toate partidele, HC Zalau a reusit sa obtina un egal in fata feroviarelor, tocmai la ele acasa

Gruparea pregatita de Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu a obtinut un rezultat extrem de important in etapa de ieri, terminand la egalitate, scor 25 – 25, in fata Rapidului, tocmai pe terenul acesteia. Mai mult, handbalistele zalauance au avut meciul in mana, fiindca au condus aproape pe toata durata meciului. Dupa un inceput exchilibrat de meci, in care scorul a fost 4 – 4, dupa primele 20 de minute, Holhos si compania au trecut in avantaj, scorul devenind 9 – 10 in minutul 23. Zalauancele au avut un avans minim si la pauza, cand tabela arata scorul de 10 – 11. Egalitatea s-a restabilit in minutul 32 (12 – 12), insa sase minute mai tarziu, HC Zalau avea un avans de patru goluri (12 – 16). Diferenta a fost si mai mare in minutul 43, cand HC Zalau conducea cu scorul de 19 – 13. A urmat insa o dubla eliminare impotriva echipei noastre, acordata de cuplul international, Harabagiu – Stanescu, dupa care scorul a devenit 18 – 21 in minutul 48. Tot la scorul de 13 – 19, zalauancelor le-au fost refuzate doua lovituri de la sapte metri. Desi la acest scor, managerul general, Gheorghe Tadici, a solicitat time-out, jucatoarele nu au respectat indicatiile acordate, iar in minutul 54, tabela a aratat 23 – 23, scor la care Alina Czeczi a ratat o lovitura de la sase metri. Pana la final, fiecare echipa a mai inscris inca de doua ori, iar scorul final a fost 25 – 25. E bun si acest punct, insa am avut meciul in mana. Totusi, tinand cont de rezultatele de pana acum ale Rapidului, punctul obtinut este foarte bun, a declarat dupa meci Gheorghe Tadici. Si antrenorul principal, Sorin Radulescu, a afirmat ca e bun si acest punct, insa se putea obtine mai mult de la acest meci. Fetele si-au dorit foarte mult victoria, insa lipsa de experianta si-a spus cuvantul. Este un rezultat bun, mai ales ca Rapidul a castigat toate meciurile de pana acum. In urma acestei remize, HC Zalau a urcat pe locul sase in clasament, urmand ca in etapa de la finele acestei saptamani sa primeasca vizita echipei Otelul Galati.