Zalăul a câștigat doar un set în „dubla” cu rușii de la Novgorod

Guberniya Nizhniy Novgorod – Volei Municipal Zalău 3 – 1 (25 – 19, 23 – 25, 25 – 21, 25 – 20)

Aventura echipei Volei Municipal Zalău în Cupa CEV s-a încheiat după primul tur, voleibaliștii pregătiți de Aurel Vlaicu și Bogdan Nicolae pierzând cu 1 – 3 returul din Rusia, în fața mult mai valoroasei Guberiya Nizhniy Novgorod.  Zălăuanii au încercat joace de la egal la egal cu reprezentanta Rusiei, iar în unele momente chiar a reușit să pună probleme echipei gazdă. Diferența de valoare și-a spus, însă, cuvântul iar Volei Municipal a fost nevoită să se mulțumească cu un singur set câștigat în Rusia, după ce în tur a cedat cu 0 – 3.

Zalăul a mers bine în prima parte a actului de debut,  având 8 – 6 la primul time-out tehnic. Gazdele au egalat la 11, după care au trecut la conducere. Guberniya a avut 16 – 14 la cea de-a doua întrerupere tehnică, iar pe final s-a desprins la șase puncte: 25 – 19.

Zarurile păreau aruncate, iar Zalăul nu mai avea voie să facă niciun pas greşit până la final, pentru a trimite disputa în “setul de aur”. Totuşi, băieții lui Vlaicu nu au dezarmat, reuşind să câștige actul secund, după ce au avut avans de două puncte la ambele time-out-uri tehnice (8 – 6, 16 – 14), iar la final s-au impus cu 25 – 23.

Formația de la poalele Meseșului a început la fel de încrezătoare și parțialul cu numărul trei, dar a intrat cu handicap de două puncte la primul parțial, după ce a condus cu 4 – 2. Zalăul a mai avut un moment de revenire la mijlocul setului, egalând scorul la 11. Rușii au forțat, din nou, desprinderea, iar până la final nu au mai putut fi egalați, câștigând la o diferență de patru puncte 25 – 21.

Ultimul parțial a durat cel mai puțin, 23 de minute, chiar dacă diferența de la final nu a fost cea mai mare. Guberniya s-a impus cu 25 – 20, dar până la al doilea time-out tehnic, când rușii au avut 16 – 14, s-a jucat de la egal la egal.

După cele două manșe, scorul la general este 6 – 1 în favoarea echipei Guberniya Nizhniy Novgorod, care merge mai departe în Cupa CEV, în timp ce Volei Municipal Zalău va evolua în Cupa Challenge.

Evoluția scorului pe seturi:

setul I: 2 – 3,  3 – 5, 5 – 5, 6 – 5, 6 – 8, 7 – 9, 9 – 9, 9 – 11, 11 – 11, 14 – 12, 15 – 14, 16 – 14, 18 – 14, 19 – 16, 23 – 19, 24 – 19, 25 – 19 (setul a durat 25 de minute)

setul II: 1 – 1, 2 – 1, 2 – 4, 3 – 5, 5 – 5, 6 – 8, 6 – 9, 8 – 10, 13 – 13, 14 – 15, 14 – 16, 16 – 20, 18 – 20, 20 – 23, 22 – 23, 23 – 25 (setul a durat 27 de minute)

Setul III: 1 – 3, 4 – 5, 8 – 6, 11 – 11, 14 – 12, 16 – 13, 18 – 14, 22 – 17, 22 – 20, 25 – 21 (setul a durat 26 de minute)

Setul IV: 2 – 2, 3 – 3, 6 – 5, 9 – 8, 11 – 9, 14 – 13, 16 – 14, 18 – 15, 21 – 17, 23 – 20, 24 – 20, 25 – 20 (setul a durat 23 de minute)

3 Thoughts to “Zalăul a câștigat doar un set în „dubla” cu rușii de la Novgorod”

este o majorare exorbitanta a fondurilor pentru echipa de volei……, toate astea se datoreaza mafiotului de presedinte potrovita care face ce vrea in primaria din zalau, clubul si cheltuielile sunt afacere de familie a acestui prost crescut

mai bine cheltuiti cu scolile si gradinitele unde in continuare se cer bani pentru dotare parintilor, reparati strazile din zalau care sunt ca dupa bombardament

este o chestie de bun simt de a nu mai cheltui asemenea sume din saracul buget al zalaului , sau aici se spala bani

1. g3o

„Anonim”, ai fost vreodata la sala la vreun meci al echipei de volei? Este singura echipa din Salaj cu sanse reale de a castiga un campionat in Romania, macar atat meritam, sa avem cu ce ne mandri!