Weekend decisiv pentru voleiul zalauan

Magazin Salajean 3 mai 2007 0

Dupa infrangerea suferita saptamana trecuta, in ultima etapa, in fata echipei Explorari Baia Mare, echipa antrenata de Mircea Spatacean este nevoita sa sustina turneul de baraj, de la finele acestei saptamani si abia dupa aceea va sti daca va putea evolua si de la toamna in Divizia A1. Voleibalistii zalauani aveau nevoie de o victorie la Baia Mare, pentru a putea evita barajul, victorie care a fost foarte aproape sa se inregistreze. Kovacs si compania au avut o evolutie foarte buna in primele doua seturi, pe care le-au castigat cu scorul de 25 – 21, respectiv 25 – 18. Numai ca, in setul trei au aparut greselile la preluare si la serviciu, care le-au dat posibilitatea gazdelor sa revina in joc, scorul la seturi devenind egal, 2 – 2. Din pacate, Remat a fost invinsa in setul decisiv cu scorul de 15 – 9, iar rezultatul final a fost 3 – 2 pentru baimareni. In urma licitatiei care a avut loc luni la sediul Federatiei Romane de Volei, echipei zalauane i-a revenit dreptul de a gazdui turneul de baraj, acesta urmand sa se desfasoare in acest weekend, in Sala Sporturilor din Zalau.