Magazin Salajean 5 noiembrie 2007 0

O noua umilinta pentru Remat Zalau

Dupa ce a fost desfiintata in etapa a doua in propriul fief de Explorari Baia Mare, formatia zalauana de volei a mai primit sambata seara pe teren propriu o lectie de volei, de data aceasta de la Unirea Dej.

VM Remat Zalau – Unirea Dej 1 – 3 (19, -20, -21, -23)

Etapa a V-a a Diviziei A1 la volei masculin a programat sambata si intalnirea dintre VM Remat Zalau si Unirea Dej, meci in care gruparea zalauana nu ar fi avut voie sa piarda, tinand cont ca obiectivul stabilit de conducere in acest sezon este o clasare pe podium. Numai ca, Stoian si compania nu au reusit sa se impuna decat in primul set, pe care l-au castigat cu scorul de 25 – 19. Incepand cu setul al doilea, parca pe teren nu mai era aceeasi echipa a Rematului. Voleibalistii antrenati de Aurel Vlaicu au facut foarte multe greseli in atac, la preluare si chiar la serviciu, lucru ce le-a permis oaspetilor sa conduca pe toata durata setului doi, iar la final sa se impuna cu scorul de 25 – 20. Nici setul trei nu a fost mult mai diferit, atat doar ca si Rematul a condus o singura data, cu scorul de 5 – 4. Chiar daca la un moment dat dejenii au avut avans minim (14 – 13), pe parcursul setului si l-au majorat, diferenta din final devenind 25 – 21. Voleibalistii zalauani parea ca s-au trezit in setul patru, la inceputul caruia au avut un avans de patru puncte (8 – 4), insa au aparut din nou greselile in tabara noastra, iar oaspetii au egalat la 15, dupa care s-au desprins decisiv. De mentionat ca la echipa dejeana au evoluat trei fosti voleibalisti de la Remat: Dorin Onute, Liviu Cristudor si liberoul Alexandru Calin. Miercuri va avea loc in devans etapa din 17 noiembrie, in care Rematul va intalni pe teren propriu, de la ora 17, in Sala Sporturilor din Zalau, U Cluj.

Remat Zalau: Stoian, Panterie, Todoran, Zlatic, Madjarevic, Stanojcic, Maries – libero. Au mai evoluat: Pop si Pascan. Antrenor: Aurel Vlaicu.

N-au respectat ordinele

La finalul partidei de sambata, antrenorul Aurel Vlaicu a spus ca principalul motiv al acestei infrangeri a fost nerespectarea indicatiilor de catre jucatori. Nu au respectat nimic din ceea ce le-am spus eu la sedinta tehnica. S-a gresit foarte mult, mai ales la serviciu. Noi le-am oferit adversarilor foarte usor puncte, iar punctele obtinute de noi le-am castigat foarte greu. Asteptam mai mult de la jucatorii straini. La finalul meciului, cativa dintre spectatorii prezenti la meci au dat vina pe jucatorii straini, spunand ca nu au nici o valoare. Totusi, tehnicianul zalauan a afirmat ca are in continuare incredere in jucatori si asteapta ca acestia sa-si demonstreze valoarea in meciurile urmatoare. Cand aduci un jucator, nu ai posibilitatea sa-l vezi decat in cateva meciuri, sau pe casete, iar alegerea trebuie facuta din acele vizionari. Normal ca evolutia lui nu poate fi aceeasi tot timpul. Eu am incrdere in jucatori si sper ca in urmatoarele meciuri sa-si arate adevarata valoare.

A cincea infrangere consecutiva pentru simleuani

Phoenix Simleu Silvaniei – VCM LPS Piatra Neamt 0 – 3 (-23, -20, -18)

Voleibalistilor de la poalele Magurii pare sa nu le priveasca promovarea pe prima scena a voleiului romanesc. Chiar daca in lotul antrenat de Faur Dorian exista si jucatori valorosi si cu experienta, gruparea simleuana nu a reusit sa-si treaca in cont nici o victorie in primele cinci etape. Mai mult, singurul meci in care Abraham si compania au reusit sa castige doua seturi a fost cel de pe teren propriu, cu Remat Zalau. In partida cu Piatra Neamt, cea mai mica diferenta de scor s-a inregistrat in primul set, cand Phoenix a pierdut la o diferenta de doua puncte. Antrenorul simleuan, Faur Dorian, a precizat ca meciurile disputate pana in acest moment au fost contra unor echipe valoroase si ca abia de acum inainte vor incepe sa spere la o victorie. In afara de meciul cu Remat, toate partidele au fost trecute la capitolul pierderi. Insa, de acum inainte vom intalni echipe cu care ne putem bate de la egal la egal, in fata carora putem spera la o victorie. In etapa de miercuri, Phoenix Simleu Silvaniei va intalni pe teren prorpiu CSS LAPI Dej Centru National.

Phoenix Simleu Silvaniei: Maskovits, Abraham, Munteanu, Tarlea, Silaghi, Mitranescu, Holhos – libero. Au mai evoluat: Negrean, Boroeanu, Stoica si Visovan. Antrenor: Faur Dorian.