Vor juca numai pentru suprematie

Magazin Salajean 23 martie 2007 0

Odata cu esecul inregistrat saptamana trecuta la Cluj, in fata echipei U Jolidon Cluj, scor 35 – 28 (20 – 13), HC Zalau si-a spulberat toate sansele de a mai prinde un loc ce permite evitarea barajului. In acest moment, echipa pregatita de Ioan Gherhardt se afla pe pozitia a 11-a in clasament, la o distanta de sapte puncte de ocupanta locului 10, CSM Cetate Deva. Avand in vedere ca pana la finalul acestui sezon mai sunt de disputat numai patru etape, este greu de crezut ca formatia zalauana va castiga toate meciurile, sau ca Cetate Deva le va pierde pe toate. In partida tur, Crap si compania au pierdut la Braila, cu scorul de 25 – 21, dupa ce la pauza, HC Zalau conducea cu scorul de 13 – 12. In ultimul meci disputat pe teren propriu, care a avut loc in urma cu doua saptamani, in compania echipei Muresul Targu Mures, formatia zalauana s-a impus cu scorul de 34 – 23, dupa ce la pauza avea un avans de patru goluri (17 – 13). Odata cu incheierea etapei de duminica, Liga Nationala va lua o pauza pana in data de 15 aprilie, fiindca nationala de handbal a Romaniei va participa la un turneu international, ce va avea loc incepand de marti, la Buzau. La acest turneu vor mai participa reprezentativele Poloniei, Macedoniei si Turciei.