Volei Municipal Zalău, umilită în Cupa României

Plecată la Alexandria, unde a avut loc turneul final al Cupei României, cu gândul de a-şi lua revanşa din campionat în faţa Arcadei Galaţi, Volei Municipal s-a făcut de râs în cea de-a doua competiţie naţională, fiind eliminată încă din semifinale de Dinamo Bucureşti, echipă ce a terminat pe locul patru în campionat, la 23 de puncte în spatele Zalăului.
Chiar şi antrenorul Zalăului a precizat înaintea competiţiei că speră la o calificare în finala competiţiei şi chiar la o revanşă în faţa gălăţenilor, dar în teren, lucrurile au stat cu totul altfel, iar Zalăul s-a văzut eliminată în urma unei evoluţii cât se poate de modestă.
Primul set a fost destul de echilibrat, dar Dinamo a punctat mai bine în final şi s-a impus cu 25 – 23, după 24 de minute de joc. Cu acelaşi scor s-a impus Zalăul în actul secund, dar setul a durat 28 de minute. Din păcate, a fost singurul set câştigat în acest meci de zălăuani, a căror evoluţie a fost de nerecunoscut, mai ales în ultimul parţial, în care Dinamo a condus la un moment dat cu 20 – 9, iar în final s-a impus cu 25 – 15. În setul trei, scorul a fost 25 – 21 pentru „alb-roşii”.
Cu o medalie de argint în campionat, unde iubitorii voleiului sperau la titlul naţional şi cu un rezultat cât se poate de dezamăgitor în Cupa României, Volei Municipal Zalău nu se poate lăuda deloc cu ceea ce a obţinut în actualul sezon.
Locul doi şi vicecampioană naţională într-o competiţie, indiferent de ramura sportivă este, într-adevăr, o performanţă notabilă, însă într-un campionat unde doar trei echipe s-au bătut cu adevărat la titlu (Arcada Galaţi, Volei Municipal Zalău şi SCMU Craiova), nu mai putem vorbi despre un rezultat satisfăcător, iar acest lucru a fost recunoscut chiar şi de o parte dintre jucători.
În cealaltă semifinală a Cupei României, Arcada Galaţi, care a câştigat de curând titlul naţional, s-a impus la pas în faţa celor de la Ştiinţa Explorări Baia Mare, de care au dispus cu 3 – 0.

2 Thoughts to “Volei Municipal Zalău, umilită în Cupa României”