Volei Municipal Zalău a ratat şansa de a egala liderul campionatului

Victorie de două puncte pentru Volei Municipal Zalău în partida disputată joi seara, pe teren propriu, împotriva echipei Arcada Galaţi, formaţie situată pe prima poziţie în clasament. Zălăuanii au început bine şi s-au impus la 19 în primul set, după care Galaţiul a preluat controlul jocului şi a câştigat seturile doi şi trei cu 25 – 22 şi 25 – 18. Parţialul patru a fost fără istoric, câştigat la 13 de zălăuani, iar meciul a ajuns în tie-break. În faţa unei săli pline, zălăuanii s-au mobilizat foarte bine şi s-au impus cu 17 – 15 în setul decisiv, apropiindu-se la două puncte de lider.

Până la finalul campionatului mai sunt de disputat două etape, în care Zalăul va juca la CSM Bucureşti şi acasă cu Dinamo, iar Arcada va evolua acasă cu SCMU Craiova şi la Steaua.

Arcada Galaţi are 65 de puncte în acest moment, urmată de Volei Municipal Zalău cu 63 şi SCMU Craiova cu 61.