Volei Municipal relansează returul Diviziei A1

Volei Municipal Zalău s-a apropiat la două puncte de liderul Universitatea Craiova, după victoria cu scorul de 3 – 1 obţinută luni seara, pe teren propriu, în faţa jucătorilor pregătiţi de Dănuţ Pascu. Cu universalul Laurenţiu Lică în mare formă, craiovenii şi-au adjudecat primul set la la 21, după greşeli repetate făcute în final pe faza de atac de voleibaliştii zălăuani, în special de universalul Ciprian Matei. Acesta şi-a recuperat, însă, greşelile în seturile următoare, prin câteva serii de servicii perfecte, în special în setul al treilea, care l-a câştigat aproape de unul singur. Vicecampioana s-a impuc cu 25 – 23 în actul secund, iar în setul trei, diferenţa a fost la un moment dat de 12 puncte, însă, în final scorul a devenit 25 – 17.
Setul trei a fost, din nou, disputat, dar zălăuanii au fost tot timpul cu un pas în faţă, conducând la ambele time-out-uri tehnice, iar în final au avut 25 – 21, Matei fiind cel care a şi închis partida.