VM Remat Zalau, calificata in faza a doua a Cupei Romaniei

Magazin Salajean 1 octombrie 2007 0

CSS Constam Buzau – VM Remat Zalau 3 – 2 (19, -24, 16, -21, -7)

Dupa rezultatul din partida tur, cand trupa antrenata de Mircea Spatacean a invins cu scorul de 3 – 1, zalauanii aveau o misiune destul de usoara in partida retur, ce a avut loc sambata la Buzau. Vlaicu si compania au inceput foarte bine meciul si s-au impus fara probleme in primul set, la o diferenta de sase puncte. In setul doi s-a mers cap la cap o buna parte de timp, iar in final, Remat a cedat cu greu la o diferenta de doua puncte. Asa cum era de asteptat, zalauanii nu s-au multumit cu un singur set castigat, fiindca aveau nevoie de inca unul pentru a se califica mai departe. L-au si obtinut, scorul setului trei fiind 25 – 21 pentru trupa lui Spatacean. La scorul de 2 – 1, vazand ca echipa sa este calificata, tehnicianul zalauan a decis sa introduca in teren si restul jucatorilor pentru a putea vedea si evolutia acestora. Chiar daca forma echipei zalauane s-a schimbat aproape in totalitate, noii intrati putea incheia meciul in setul patru, deoarece au avut avantaj la un moment dat, insa au aparut cateva greseli individuale la serviciu si preluare care le-au dat posibilitatea gazdelor sa egaleze si sa castige setul decisiv. Din lotul care s-a deplasat la Buzau nu a facut parte Marius Macicasan, a carui bunic a decedat zilele trecute.Sextetul de baza a jucat mai bine decat la Zalau. Si copiii s-au miscat destul de bine, insa au facut cateva greseli individuale. Important este ca ne-am calificat si ca echipa se misca din ce in ce mai bine, a precizat Mircea Spatacean. Celelalte trei echipe calificate in faza a II-a a Cupei Romaniei sunt: Explorari Baia Mare, Phoenix Simleu Silvaniei si Unirea Dej. In urmatoarea faza vor mai intra in competitie Tomis Constanta, Steaua Bucuresti, Dinamo Bucuresti si VCM Piatra Neamt, tragerea la sorti urmand sa aiba loc in decembrie, iar disputarea fazei a doua, in luna februarie a anului viitor.

VM Remat Zalau: Andrei Soian, Branko Madjarevic, Marko Zlatic, Aurel Vlaicu, Dejan Stanojcic, Daniel Todoran, Roman Dudicov – libero. Au mai evoluat: Iurie Panterie, Serban Pasan, Mihai Maries, Cristian Cadar si Cristian Pop. Antrenor: Mircea Spatacean.