Viorica Barna, cea mai tehnica concurenta la Marsul Factorilor Postali

Magazin Salajean 13 iunie 2007 0

Ocupanta a locului II la faza regionala a competitiei profesional – sportive Marsul Factorilor Postali, zalauanca Viorica Barna, de la OPDC Zalau, s-a calificat la faza nationala a acestui concurs, care a avut loc la finalul saptamanii trecute, pe Stadionul Municipal din Piatra Neamt. La startul intrecerii s-au aliniat 33 de postasi si 33 de postasite. Calificata la ultimele trei editii ale Balcaniadei Marsului Factorilor Postali, Viorica Barna nu s-a mai clasat pe podium si la editia din acest an, insa a fost desemnata cea mai tehnica concurenta. De remarcat faptul ca la aceasta competitie au luat startul si sportivi de performanta, pe care, zalauanca i-a depasit in timpul marsului. Pe primul loc la fete s-a clasat clujeanca Leontina Pop, in timp ce prima pozitie la baieti a fost ocupata de ieseanul Victoras Ambrozie. Castigatorii au primit premii in valoare de 30.000 de lei. Nu speram sa fiu desemnata cea mai tehnica concurenta, fiindca si la editiile anterioare am avut o comportare buna si nu am primit acest premiu. In momentul in care mi-am dat seama ca nu mai pot incheia cursa pe primele trei locuri, m-am decis sa-mi fac cursa cat mai corect pana la final, a precizat Viorica Barna. Ocupantii primelor trei locuri atat la fete, cat si la baieti, vor participa la Balcaniada din Muntenegru.