Viitorul Zalau a invins vicecampioana Romaniei

Magazin Salajean 12 februarie 2007 0

Viitorul Zalau a invins vicecampioana RomanieiDupa locul trei la Cupa Forsport si dupa victoria categorica (5 – 0) in fata echipei Kinder Oradea, Viitorul Zalau a dat marea lovitura la finalul saptamanii trecute. La sfarsitul unei saptamani de pregatire centralizata la Baile Felix, cele doua grupe (`93 – `94 si `95 – `96) antrenate de Daniel Sabou au sustinut joi, in ultima zi de cantonament, doua jocuri de verificare impotriva echipei Liberty Salonta. Daca grupa @95 – @96 a fost invinsa cu scorul de 3 – 0 de formatia din Salonta, grupa `93 – `94 i-a facut o surpriza placuta antrenorului Sabou, invingand grupa din `93 de la Liberty, care este vicecampioana nationala, cu scorul de 5 – 4. Meciul s-a disputat pe un teren sintetic, de dimensiuni normale, durata jocului fiind trei reprize a cate 30 de minute fiecare. Scorul a fost deschis de gazde, insa, nu a durat prea mult timp si zalauanii au egalat. Salonta a preluat din nou conducerea, avand la un moment dat chiar un avans de doua goluri (4 – 2). Cu toate acestea, mingicarii lui Sabou, care au evoluat aproape fara greseala, au reusit sa restabileasca egalitatea. Cu cateva minute inainte de final, Viitorul Zalau a inscris cel de-al cincilea gol, invingand la limita, cu scorul de 5 – 4. Un scor la care, probabil, nu se asteptau nici jucatorii, dar nici managerul Daniel Sabou, care a declarat: Chiar daca a fost doar un joc de verificare, am invins vicecampioana Romaniei. Rezultatul a fost cu atat mai surprinzator, cu cat noi veneam dupa o saptamana de pregatire fizica intensa. Atat eu, cat si celalalt antrenor am folosit tot lotul pe care l-am avut la dispozitie, insa amandoi am inceput cu echipele de baza. Referitor la perioada de pregatire de la Baile Felix, managerul de la Viitorul a spus ca a fost un cantonament foarte util pentru copii, iar conditiile au fost foarte bune. Sabou a participat ieri cu grupa din `98 la un nou turneu, ce a avut loc la Oradea.