Victorii la scor în Liga a IV-a

Dumbrava Gâlgău a obţinut cea mai clară victorie din etapa a IX-a a Ligii a IV-a de fotbal, câştigând cu 9 – 1 meciul de pe teren propriu, cu AS Chieşd. După prima parte, gazdele conduceau cu 4 – 0, iar în repriza secundă, Dumbrava a mai înscris de cinci ori.

Liderul, Sportul Şimleu, a câştigat cu 7 – 0 partida de pe teren propriu cu FC Zalău II, rezultat înregistrat şi în partida dintre Rapid Jibou şi Flacăra Halmăşd.
Favorit Dobrin a contabilizat a treia victorie, impunându-se la limită, 1 – 0, în duelul cu Benfica Ileanda. Gloria Bobota a urcat pe locul cinci după victoria cu 1 – 0 obţinută în faţa echipei Olimpic Bocşa.
În runda cu numărul nouă s-au înregistrat şi două remize. Dacă partida dintre Silvania Cehu Silvaniei şi Luceafărul Bălan s-a încheiat cu acelaşi scor cu care a început, 0 – 0, în meciul dintre CS Crasna şi Unirea Mirşid s-au marcat nu mai puţin de şase goluri. Scorul final a fost 3 – 3, după ce oaspeţii au deschis scorul în minutul doi, prin Florin Kordiş, iar în minutul 28, gazdele au întors rezultatul, prin reuşitele lui Szigyiarto şi Maioş.
După nouă etape, Sportul Şimleu continuă să fie lider, cu 25 de puncte, urmată de Rapid Jibou, cu 22 de puncte şi Dumbrava Gîlgău, cu 19 puncte.

Rezultatele complete şi marcatorii:
Favorit Dobrin – Benfica Ileanda 1 – 0, 3 – 2 la juniori
A marcat: Muraniy (min. 15)
Rapid Jibou – Flacăra Halmăşd 7 – 0, 3 – 0 la juniori
Au marcat: Moldovan (min. 13, 40), Fărcaş (min. 51, 59, 90+1), Turcu (min. 60), Duma (min. 36)
Sportul Şimleu – FC Zalău II 7 – 0, 5 – 2 la juniori
Au marcat: Criste (min. 4-autogol), Gheţi (min. 12, 55, 85), Dregan (min. 52), Borz (min. 69), Sabău (min. 90+2)
CS Crasna – Unirea Mirşid 3 – 3, 2 – 3 la juniori
Au marcat: Szigyiarto (min. 14), Maioş (min. 28), Pop (min. 48), respectiv Kordiş (min. 2), Bărnuţiu (min. 30, 82)
Gloria Bobota – Olimpic Bocşa 1 – 0, 1 – 0 la juniori
Au marcat: Toth (min. 38)
Silvania Cehu Silvaniei – Luceafărul Bălan 0 – 0, 3 – 5 la juniori
Dumbrava Gîlgău – AS Chieşd 9 – 1, 0 – 3
Au marcat: Chira (min. 27), Ilieş (min. 30, 39), Făzăcaş (min. 41), Mierea (min. 53, 65 şi 89), Mureşan (min. 87), Gârbouan (min. 89), respectiv Chiş (min. 74)
Etapa viitoare este programată duminică, 3 noimebrie, după următorul program: Luceafărul Bălan – Sportul Şimleu, Flacăra Halmăşd – AS Chieşd, CS Barcău Nuşfalău – Unirea Mirşid, Olimpic Bocşa – Dumbrava Gîlgău, Benfica Ileanda – CS Crasna, Silvania Cehu Silvaniei – Rapid Jibou, FC Zalău II – Gloria Bobota. Favorit Dobrin va sta.
1. Sportul Şimleu 9 8 1 0 49 – 13 25p
2. Rapid Jibou 9 7 1 1 22 – 5 22p
3. Dumbrava Gîlgău 8 6 1 1 38 – 11 19p
4. Luceafărul Bălan 8 4 2 2 18 – 7 14p
5. Gloria Bobota 9 4 2 3 14 – 14 14p
6. CS Barcău Nuşfalău 8 4 1 3 24 – 18 13p
7. Unirea Mirşid 7 3 2 2 18 – 11 11p
8. Favorit Dobrin 8 3 2 3 8 – 16 11p