Victorii la limită în derby-urile Ligii a IV-a

Etapa a 21-a a Ligii a IV-a de fotbal a consemnat două dueluri la vârful clasamentului. Liderul, Unirea Mirşid, a întâlnit pe teren propriu CS Barcău Nuşfalău, echipă în faţa căreia s-a impus cu scorul de 2 – 1. Scorul, însă, l-au deschis oaspeţii, încă din minutul 5, prin Vasile Ciorba, iar gazdele au restabilit egalitatea în ultimul minut al primei reprize, prin Sebastian Moroti. Ionuţ Mureşan a stabilit scorul final în mihnutul 58.
Cu o victorie la limită s-a încheiat şi celălalt derby al etapei, dintre Rapid Jibou şi Dumbrava Gălgău. Scorul final a fost 3 – 2 în favoarea gazdelor, toate cele cinci goluri fiind marcate în repriza secundă. Ciprian Roja a deschis scorul în minutul 50 pentru Rapid Jibou, iar un sfert de oră mai târziu, Victor Cheţa a restabilit egalitatea. Echipa pregătită de Marius Paşca a trecut în avantaj în minutul 80, dar jibouanii au revenit până la final, reuşind să marcheze de două ori.
„Lanterna roşie”, Sportul Şimleu Silvaniei, a obţinut a doua victorie a sezonului, câştigând cu scorul de 3 – 0 duelul de pe teren propriu cu Benfica Ileanda.
Rezultatele şi marcatorii:
Flacăra Halmăşd – CS Hida 6 – 0, 6 – 0 la juniori
Au marcat: Adrian Dregan (min. 4, 49), Nagy Ciprian (min. 17), Nicolae Rad (min. 31) şi Garbacz Szilard (min. 77, 90)
Sportul Şimleu – Benfica Ileanda 3 – 0, 5 – 0 la juniori
Au marcat: Cătălin Benţe (min. 43, 77) şi Vasile Biftei (min. 61)
AS Chieşd – CS Crasna 0 – 2, 1 – 2 la juniori
Au marcat: Daniel Negrean (min. 26), Rareş Hossu (min. 76)
Olimpic Bocşa – Gloria Bobota 4 – 1, 0 – 2
Au marcat: Raul Ţurcan (min. 2 – autogol), Dumitru Bordaş (min. 70, 78), Keresztes Zoltan (min. 55 -autogol), respectiv Vasile Man (min. 69)
Rapid Jibou – Dumbrava Gîlgău 3 – 2, 0 – 1 la juniori
Au marcat: Ciprian Roja (min. 50), Dan Zaharie (min. 87), Gherman Romulus (min. 90), respectiv Victor Cheţa (min. 76) şi Alin Mierea (min. 80)
Gloria Ban – Silvania Cehu Silvaniei 4 – 5 (1 – 4)
Au marcat: Cristian Jula (min. 36), Radu Sabou (min. 49), Călin Pop (min. 63), Rareş Groze (min. 72), respectiv Cătălin Odenie (min. 17, 27, 44), Ozovehe Ildris (min. 29) şi Raul Chende (min. 88)
Unirea Mirşid – CS Barcău Nuşfalău 2 – 1, 1 – 3 la juniori
Au marcat: Sebastian Moroti (min. 45), Ionuţ Mureşan (min. 58), respectiv Vasile Ciorba (min. 5)
1. Unirea Mirşid 21 18 1 2 78 – 26 55p
2. Rapid Jibou 21 16 1 4 82 – 24 49p
3. CS Barcău Nuşfalău 21 16 0 5 59 – 21 48p
4. Dumbrava Gîlgău 21 15 1 5 88 – 26 46p
5. Flacăra Halmăşd 21 14 3 4 68 – 31 45p
6. Silvania Cehu Silv. 21 14 3 4 59 – 33 45p
7. AS Chieşd 21 9 0 12 41 – 56 27p
8. CS Hida 20 6 4 10 30 – 51 22p