Victorie scapata printre degete

Magazin Salajean 10 martie 2008 0

Victorie scapata printre degeteDivizia A1 la volei masculin a programat sambata ultima etapa din retur. VM Remat Zalau a evoluat in deplasare, in fata formatiei Dinamo Bucuresti. Partida a fost una extrem de disputata, fiind necesara disputarea a cinci seturi pentru stabilirea castigatoarei. Din pacate insa, la fel ca in partida din tur, zalauanii au cedat la limita, fiind invisi cu scorul de 3 – 2. Daca in primul set, dinamovistii au castigat cu scorul de 25 – 16, situatia s-a schimbat in setul doi, cand zalauanii au invins la o diferenta mai mare de scor, 25 – 14. In setul trei au iesit in evidenta arbitrii, care au acordat gresit doua puncte echipei gazda, iar scorul final a devenit 26 – 24 pentru bucuresteni. Vrand probabil sa demonstreze ca pot face fata chiar si impotriva arbitrilor, voleibalistii antrenati de Aurel Vlaicu s-au mobilizat foarte bine in setul patru, pe care l-au castigat la o diferenta de noua puncte (25 – 16). A urmat insa setul decisiv, in care echipa zalauana a reusit sa tina pasul numai pana la scorul de 8 – 8, dupa care bucurestenii au preluat controlul jocului, iar setul s-a incheiat cu scorul de 15 – 10. Am scapat victoria printre degete. Baietii s-au comportat destul de bine, insa au cedat in setul decisiv la scorul de 8 la 8. In setul trei au fost si doua mingi pe care arbitrul le-a fuierat impotriva noastra. Daca ne lasau cele doua puncte, cred ca altul ar fi fost deznodamantul meciului, a afirmat antrenorul Aurel Vlaicu. La finalul acestei saptamani va avea loc prima etapa din play-off, in care zalauanii vor intalni pe teren propriu Steaua Bucuresti. Tehnicianul zalauan a dorit sa faca si un apel catre iubitorii voleiului zalauan: Vreau sa fac un apel la publicul zalauan, pentru a fi alaturi de echipa in meciul de sambata, fiindca avem nevoie mare de ei in acest meci. Intr-adevar, va fi un meci foarte important pentru Gontariu si compania, fiindca daca inving la Zalau, zalauanii vor aborda ambele meciuri din capitala cu mai mult curaj si ambitie. In cazul in care Remat Zalau va invinge pe teren propriu Steaua si va castiga si unul dintre cele doua meciuri din capitala, formatia zalauana va incheia editia 2007 – 2008 pe locul 3, ceea ce ar insemna o calificare in cupele europene. Tot in etapa de la finalul saptamanii trecute, Phoenix Simleu Silvaniei a pierdut in deplasare la VCM Ramnicu Sarat cu scorul de 3 – 1, iar in play-out, Munteanu si compania vor da piept cu U Cluj.

VM Remat Zalau: Stoian, Macicasan, Zlatic, Stanojcic, Gontariu, Mazdarevic si Maries – libero. A mai evoluat: Pop. Antrenor principal: Aurel Vlaicu. Antrenor secund: Marius Lazar.