Victorie pentru ambele grupe de la FC Zalau

Magazin Salajean 19 noiembrie 2008 0

Victorie pentru ambele grupe de la FC ZalauCele doua echipe de juniori republicani de la FC Zalau au intalnit in etapa de la finalul saptamanii trecute, pe teren propriu, LPS Bistrita. Ambele echipe de juniori au castigat in fata bistritenilor, juniorii A cu scorul de 2 – 1, iar juniorii B cu scorul de 3 – 1. Meciul de la juniorii A a fost destul de disputat, oaspetii deschizand scorul in minutul 14, iar zalauanii restabilind egalitatea in minutul 25, prin Ionut Vasian. In partea a doua, ambele echipe au continuat sa aiba ocazii de gol, iar cu aproximativ 15 minute inainte de fluierul final, centralul a dictat lovitura de pedeapsa pentru FC Zalau. Din pacate, Filip Bogdan a executat destul de slab, iar portarul bistritean a reusit sa respinga balonul. Salvarea a venit insa de la atacantul Robert Niculaut (foto), care a marcat golul victoriei in minutul 83. Aceasta a primit o minge aproape de mijlocul terenului, a patruns foarte bine in adancime si a trimis balonul in plasa pe langa portarul advers.

La juniori B, FC Zalau au dominat meciul de la un capat la altul, iar cele trei goluri au fost marcate de Razvan Nicorici si Bogdan Ember (2). In urma celor doua victorii, juniorii A se afla pe locul doi in clasament, iar juniorii B ocupa pozitia a patra. In etapa de la sfarsitul acestei saptamani, FC Zalau va intalni in deplasare Gloria Bistrita.

FC Zalau juniori A: Madaras – Pop, Gaidos, Potra, Lukacs, Mastan, Hendea, Filip, Corb, Niculaut, Vasian. Rezerve: Solomonean, Rad si Ardelean. Antrenor: Zoli Ardelean.

FC Zalau juniori B: Chis – S. Nicoara, Simon, Nicorici, L. Pop, Rus, Lung, Lucacel, Tiriac, Itu, Ember. Rezerve: R. Nicoara, Procop, Muresan, Lukacs, Farcas, Pausan, Vasian. Antrenor: Dan Lucaciu.

Juniorii B de la Viitorul continua seria succeselor

Daca juniorii A de la Viitorul Zalau au fost invinsi la o diferenta de cinci goluri in partida sustinuta in deplasare, in fata echipei LPS Cluj, juniorii B au obtinut a cincea victorie a sezonului. Echipa pregatita de Daniel Sabou a dispus cu scorul de 1 – 0 de formatia clujeana, golul fiind marcat in minutul 60, de Ionut Petrean, care a trimis un sut la coltul scurt, din marginea careului de 16 metri. Daca la juniorii A am fost invinsi fara nici un dubiu, la juniorii B puteam castiga la o diferenta mult mai mare, fiindca baietii au ratat o multime de ocazii, a declarat Daniel Sabou. In urma rezultatelor inregistrate in etapa de la finalul saptamanii trecute, juniorii A ocupa locul 13, in timp ce juniorii B se situeaza pe pozitia a opta. In etapa de la finalul acestei saptamani, Viitorul Zalau va evolua pe teren propriu, in fata echipei FC Viorel Mateianu Baia Mare.

Viitorul juniori A: Roman – Lucacel, Bojan, Irimes, Lipovan, Tatar, Baica, Iacob, Breban, Brisc, Csapo. Antrenor: Bogdan Barnutiu.

Viitorul juniori B: Andreica – Vasarhely, Chis, Riscau, A. Sabau, L. Veres, Petrean, Lacatus, Groze, R. Sabau, Antal. Au mai evoluat: Terec, Ortelecan, Veress P. Marcu.

Rezultatele ultimei etape: Olimpia Satu Mare – Unirea Dej 0 – 1 (juniori B 5 – 0); FC Viorel Mateianu Baia Mare – U Cluj 1 – 0, (2 – 1); LPS Cluj – Viitorul Zalau 5 – 0, (0 – 1); Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj – CFR Cluj 1 – 4, (0 – 11); FC Zalau – LPS Bistrita 2 – 1, (3 – 1); Ardealul Cluj – Gloria Bistrita 1 – 5, (0 – 5); Mechel Campia Turzii – Ariesul Turda 1 – 5, (0 – 2).

Etapa viitoare: U Cluj – Unirea Dej, Viitorul Zalau – FC Viorel Mateianu Baia Mare, CFR Cluj – LPS Cluj, LPS Bistrita – Scoala de Fotbal Ivansuc Cluj, Gloria Bistrita – FC Zalau, Ariesul Turda – Ardealul Cluj, Mechel Campia Turzii – Olimpia Satu Mare.