Victorie la Buzau

Magazin Salajean 7 ianuarie 2008 0

Formatia antrenata de Sorin Radulescu a obtinut ieri o victorie extrem de importanta in deplasare, in fata echipei HCM Hidroconcas Buzau, invingand cu scorul de 30 – 28. Handbalistele de la HC Zalau au avut o evolutie buna pe tot parcursul meciului, chiar daca la pauza tabela a aratat scorul de 17 – 14 in favoarea gazdelor. IAm condus si in prima repriza, insa ne-au egalat prin minutul 25, dupa care am avut noi o evolutie mai slaba si au preluat conducereaI, a precizat tehnicianul echipei HC Zalau. La reluare, Crap si compania au restabilit egalitatea dupa numai cateva minute de joc, dupa care au preluat din nou conducerea. Pana la finalul partidei au reusit sa-si pastreze avansul de doua goluri. IFetele au jucat foarte bine si vreau sa le felicit pe aceasta cale. Este o victorie care le ridica moralul si care, sunt convins ca le va ambitiona mai mult pentru partida de sambata. Imi doresc sa batem cu orice pret sambata, insa pentru aceasta avem nevoie si de public si de galerie, pe care ii rog sa fie alaturi de noiI. HC Zalau va intalni sambata, in Sala Sporturilor din Zalau, formatia HC Dunarea Braila, echipa ce lupta pentru un loc in cupele europene.

Pentru HC Zalau au marcat: Adriana Holhos (8), Daniela Crap (6), Georgiana Coadalata (5), Alina Bratu (5), Ana Maria Somoi (2), Mihaela Ivan (1) si Alina Czeczi (1).