Magazin Salajean 7 iunie 2010 0

Marmatia Sighet – FC Zalau 0 – 2 (0 – 1)

A marcat: Gigi Gorga (min. 25 si 47)

Marmatia Sighet: Pascu – Ignat (min. 80, Racz), Szentlasloy, Trif, Sel (min. 60, Balea), Stef, Achim, Perta, Lazar (cpt, min. 50, Sauca), Filimon (min. 80, Peride), Culac. Delegat: Gheorghe Pop

FC Zalau: Chis – Mocean, Jula, Cosma, Negrean, Podina, Maior, Craciun (min. 88, Petrean), Bode (min. 70, Neicu), Gorga (min. 80, Mosincat), Balan (min. 60, Teglas). Antrenori: Calin Pop (principal), Cristi Oros (secund)

FC Zalau ocupa locul cinci in clasament, cu o etapa inainte de finalul campionatului, dupa victoria obtinuta vineri dupa-amiaza, in ultima deplasare, in fata echipei CS Marmatia Sighet. Partida de la Sighetu Marmatiei a fost la discretia formatiei zalauane, care, pe langa cele doua goluri marcate de Gigi Gorga, a mai ratat o multime de ocazii. Gazdele au pus in pericol o singura data poarta aparata de Chis, in minutul 20, la scorul de 0 – 0, cand Ignat a reluat din foarfeca spre poarta zalauana, de la aproximativ 16 metri, Chis respingand cu greu de sub transversala. Dupa numai cinci minute insa, FC Zalau deschide scorul prin Gigi Gorga.

Podina trimite o centrare de pe partea dreapta, Balan deviaza balonul pana la Bode, acesta din urma recentreaza in fata portii, iar Gorga reia in plasa din sase metri. Desi scorul a ramas neschimbat pana la finalul primei reprize, zalauanii au mai avut cateva situatii bune de a marca. Cea mai mare ocazie i-a apartinut lui Gigi Gorga, in minutul 34, cand zalauanul a scapat singur cu portarul advers, a sutat la coltul lung, dar portarul Pascu a reusit sa respinga balonul. Nu a mai gresit insa tinta in minutul 47, cand a inscris pentru 2 – 0.

Negrean executa o lovitura libera de pe partea dreapta, are loc o invalmaseala in careul gazdelor, iar Gigi Gorga este pe faza si impinge balonul in plasa. Chiar si la acest scor, jocul a continuat sa fie tot la discretia zalauanilor, care au mai ratat cateva situatii bune prin Mihai Bode, Gabriel Craciun si Andrei Teglas. Daca Gabriel Craciun a avut de doua ori sansa de a inscrie, Teglas a ales in minutul 80 sa dribleze singurul adversar pe care-l avea in fata si a fost deposedat, desi avea posibilitatea sa paseze, fiind patru jucatori zalauani contra unuia singur de la gazde. In etapa de vineri, care va fi si ultima din acest sezon, FC Zalau va evolua pe teren propriu, urmand sa primeasca vizita celor de la Seso Campia Turzii.

Rezultatele complete: CS Zlatna – Luceafarul Oradea 0 – 2, Sanatatea Cluj – FC Cisnadie 3 – 1, Bihorul Beius – Avantul Reghin 1 – 0, CSM Sebes – Vointa Livezile 3 – 0, Gloria II Bistrita – Vointa Sibiu 1 – 2, Gaz Metan II Medias – AS Odorheiul Secuiesc 1 – 0, Marmatia Sighet – FC Zalau 0 – 2, Unirea Ungheni – Unirea Dej 0 – 0, Seso Campia Turzii – Turul Micula 3 – 0.