Victorie în ritm de vals

HC Zalău a câştigat vineri seara cu scorul de 34 – 31 disputa de pe teren propriu cu HC Dunărea Brăila, obţinând primul succes din acest an într-o partidă oficială

Învinse în tur cu scorul de 23 – 33, handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici şi-au luat vineri seara revanşa în faţa jucătoarelor de la HC Dunărea Brăila, de care au dispus cu scorul de 34 – 31. Cu obiectiv de cupe europene, brăilencele antrenate de Alexandrina Soare au venit să-şi vândă scump pielea la Zalău, iar acest lucru s-a văzut încă din primele minute. Formaţia zălăuană a ratat primele două atacuri, iar scorul l-au deschis oaspetele, prin Raluca Irimia, după care Ada Modovan a majorat avantajul. Zalăul a restabilit egalitatea la 3 în minutul şapte, scorul continuând să fie strând până spre finalul primei reprize, când echipa lui Tadici s-a desprins la 15 – 12. Ultimul gol al reprizei l-a înscris Brăila, astfel că echipa zălăuană a intrat la vestiare cu avantaj de două goluri, 15 – 13.
Dezamăgit de evoluţia Dianei Puiu în partida de la Bucureşti, managerul Gheorghe Tadici a folosit-o foarte puţin în jocul de vineri, locul acesteia pe postul de inter dreapta fiind luat de Roxana Rob.
Coordonate bine din teren şi în partea a doua de căpitanul Georgiana Ciuciulete, handbalistele antrenate de Tadici nu le-au mai dat şansa oaspetelor să restabilească egalitatea, ba mai mult, au reuşit să se desprindă la şapte goluri în minutul 52, când tabela a arătat 32 – 25. Situaţia s-a schimbat puţin în final, când Tadici a introdus şi câteva dintre jucătoarele de rezervă, scorul final devenind 34 – 31.
„Un meci foarte greu, aşa cum ne-am aşteptat, cu o echipă foarte experimentată. Brăila are la linia de nouă metri şi în poartă jucătoare foarte experimentate. Pot spune că Brăila are o echipă completă, având toate posturile acoperite cu jucătoare experimentate. Din punctul meu de vedere, am jucat foarte bine, fetele s-au mobilizat excepţional. Am avut, după părerea mea, câteva eliminări gratuite, am primit câteva goluri la limita paşilor. Îmi pare bine că echipa a jucat aşa cum ne-am propus. Îmi pare rău, însă, de faptul că Puiu, care are trebui să fie lider în faza de atac, are nişte momente în care frânează jocul. Ca la fiecare meci, Georgiana Ciuciulete s-a mobilizat cel mai bine. Şi Mihaela Cheţa a jucat bine, dar nu foarte bine, fiindcă a primit prea uşor câteva goluri din extremă. Rob a jucat bine tactic, dar spre final le-a ajutat pe adversare să se apropie pe tabelă. Sunt trei puncte importante şi sper să obţinem punte şi în următoarele două meciuri pe care le jucăm în deplasare”, a declarat managerul Gheorghe Tadici.
De cealaltă parte, Ada Moldovan, una dintre cele mai valoroase jucătoare din echipa Brăilei, a precizat: „Zalăul este o echipă foarte bună. Ştiam jocul adversarelor, cu doi pivoţi, mai ales că, faţă de noi, dispun de două jucătoare puternice pe acest post. Am pierdut doar un meci, nu războiul şi sper să aducem cât mai multe puncte până la final. Zalăul a fost mai puternică în acest meci”.
Pentru HC Zalău urmează miercuri meciul din cadrul optimilor Cupei României, pe terenul echipei Universitatea Neptun Constanţa, după care, două deplasări consecutive în campionat, în care va întâlni HC Mureşul Târgu Mureş şi CSM Unirea Slobozia.
HC Zalău: Mihaela Cheţa – Andrada Maior Paşca, Andrada Trig (4), Valentina Bardac (3), Crina Pintea (8), Georgiana Ciuciulete (5), Roxana Rob (3), Alexandra Ciunt, Claudia Constantinescu (10), Diana Puiu, Ştefania Lazăr (1), Florina Ţurcaş şi Adina Cîrligeanu. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici
HC Dunărea Brăila: Gabriela Dobre, Lăcrimioara Stan – Raluca Irimia (1), Alina Horjea (8), Adina Mitrea (2), Nicoleta Eşanu, Ada Moldovan (8), Ramona Farcău (8), Gabriela Perianu (4), Nicoleta Safta şi Anastasiia Boldyreva. Antrenoare: Alexandrina Soare