Victorie in capitala

Magazin Salajean 26 ianuarie 2009 0

Steaua Bucuresti – VC Remat Zalau 1 – 3 (-24, -19, 23, -21)

Dupa ce i-a invins cu scorul de 3 – 0 in partida tur pe voleibalistii de la Steaua, Remat Zalau a dispus sambata, cu scorul de 3 – 1 de ros-albastri si pe terenul acestora

Volei Club Remat Zalau a inceput foarte bine noul an, obtinand doua victorii consecutive dupa primele doua dispute. Dupa ce, in urma cu saptamana, Gontariu si compania au invins categoric, pe teren propriu, Dinamo Bucuresti, cu scorul de 3 – 0, sambata a fost randul Stelei sa devina o noua victima a gruparii zalauane.

Gruparea din Ghencea nu a reusit sa castige decat un set in fata voleibalistilor zalauani, care s-au impus la final cu scorul de 3 – 1. Dupa ce au controlat aproape in totalitate primele doua seturi, pe care le-au si castigat, al doilea chiar la o diferenta de sase puncte, voleibalistii de la poalele Mesesului nu au mai avut aceeasi evolutie si in cel de-al treilea set. Astfel, dupa un inceput mai bun al gazdelor, Remat Zalau a reusit sa reduca din handicap abia spre finalul setului, insa stelistii s-au impus cu scorul de 25 – 23. Setul patru a fost exact invers. Voleibalistii zalauani au inceput mai bine setul, Steaua a reusit sa se apropie pe parcurs, insa, spre finalul setului, gruparea zalauana s-a distantat din nou, reusind sa se impuna la o diferenta de patru puncte. In urma acestei victorii, Volei Club Remat Zalau a acumulat 23 de puncte, insa a ramas tot pe locul sase in clasament. In aceasta saptamana, gruparea de la poalele Mesesului va sustine doua partide extrem de importante, dar si de grele, in fata campioanei Romaniei, Tomis Constanta, ambele fiind programate in Sala Sporturilor din Zalau. Primul meci va avea loc miercuri, de la ora 17 si va conta pentru turul sferturilor de finala din Cupa Romaniei, iar al doilea se va disputa sambata, contand pentru etapa a VI-a a returului. Va reamintim ca gruparea de la malul marii a castigat ultimele patru editii ale Cupei Romaniei.

Celelalte partide progrmate miercuri, in Cupa Romaniei sunt: VCM LPS Piatra Neamt – Unirea Dej, Steaua Bucuresti – CSS Constam Buzau si U Cluj – Dinamo Bucuresti.

In partida cu Steaua, pentru Volei Club Remat Zalau au evoluat: Despotovski, Sajnberger, Aleksic, Ciortea, Gontariu, Todoran si Maries – libero. Au mai jucat: Ilies, Milkov, Dacovic si Cadar. Antrenori: Dragan Djordevic (principal), Aurel Vlaicu (secund).