Victorie dupa cinci etape

Magazin Salajean 6 octombrie 2008 0

Victorie dupa cinci etapeFC Zalau a obtinut ultimul succes in actuala editie de campionat in etapa a III-a, cand a invins cu scorul de 1 – 0, in deplasare, Liberty II Marghita

FC Zalau – CSM Sebes 1 – 0 (1 – 0)

A marcat: Mihai Bode (min. 30)

Cartonase galbene: Alin Toma (min. 90+2), respectiv Claudiu Oara (min. 49)

Arbitri: Florin Dreve (Cluj-Napoca) – centru; Paul Tamas (Bistrita), Marius Balan

(Cluj-Napoca) – asistenti. Rezerva: Iftenie Sangeorzan (Bistrita). Observator FRF: Adrian Onica (Timisoara).

FC Zalau: Adrian Notigan – Radu Blaga (min. 63, Filip Bogdan), Alin Toma, Vasile Jula, Cosma Cosmin, Gabriel Craciun (min. 90+2, Marius Muntean), Mihai Bode, Cristi Oros (min. 70, Toth Karoly), Maior Istvan, Robert Niculaut, Gigi Gorga (min. 86, Marian Ignat). Antrenor: Marius Pasca.

CSM Sebes: Razvan Lancranjan – Adrian Potopea, Paul Cioaca, Dan Cindea, Claudiu Oara (min. 76, Panfil Hirciaga), Simtion Cosmin, Mihai Manea (min. 85, Claudiu Haiduc), Claudiu Cosma, Marius Neagu, Alin Suteu (min. 68, Ndiaye Seza), Silviu Muresa (min. 68, Martin Lenghel) . Antrenor: Stefan Fogorosi.

Gruparea pregatita de Marius Pasca a reusit sa obtina vineri dupa-amiaza cea de-a treia victorie din actualul sezon de campionat, invingand pe teren propriu cu scorul de 1 – 0 CSM Sebes, intr-un meci din etapa a VIII-a a Ligii a III-a de fotbal. Meciul nu a fost unul extrem de spectaculos si de bogat in faze de poarta, jocul desfasurandu-se mai mult la mijlocul terenului. Prima ocazie notabila a meciului a avut loc in minutul sapte, cand capitanul zalauanilor, Bode, a trimis un sut din marginea careului portii adverse, insa portarul Lancranjan a retinut balonul fara probleme. In minutul 10 al intalnirii, Maior patrunde in careu pe partea dreapta, centreaza pentru Gorga, care apare foarte bine la coltul scurt si trimite mingea cu latul in plasa. De la margine insa se ridicase fanionul, fiindca mingea a depasit suprafata de joc inainte ca Maior sa centreze. Si oaspetii au avut sansa de a deschide scorul in minutul 16, cand Manea a trimis o centrare lunga de pe partea stanga, iar Oara a reluat din voleu putin pe langa poarta. Niculaut putea duce Zalaul in avantaj in minutul 21, cand a primit o centrare de pe partea dreapta de la Craciun. Juniorul zalauan a trimis insa defectuos din opt metri, iar portarul oaspetilor a reusit sa retina fara probleme. In minutul 25, Vasile Jula trimite o pasa in spate la portarul Notigan, insa acesta preia gresit balonul, iar jucatorul oaspetilor, Muresan, este la un pas de a profita de gafa goalkeeper-ului zalauan si a deschide scorul. Cinci minute mai tarziu, FC Zalau deschide scorul prin capitanul Mihai Bode, care apare foarte bine in careu la centrarea lui Maior de pe partea dreapta si trimite balonul cu latul in plasa. Juniorul Niculaut a avut din nou sansa de a marca in minutul 38, insa a preluat gresit centrarea trimisa de pe partea dreapta de Craciun, dandu-i posibilitatea portarului oaspete sa retina balonul. Cu cinci minute inainte de finalul primei parti, oaspetii putea restabili egalitatea. Neagu trimite o centrare de pe partea dreapta, Manea apare foarte bine la coltul scurt, insa trimite foarte slab cu capul din cinci metri, iar Notigan retine balonul fara probleme. Partea a doua a intalnirii a fost mult mai saraca in faze de poarta, prima ocazie notabila avand loc abia in minutul 55, cand Craciun a trimis un sut de la aproximativ 25 de metri, retinut fara probleme de portarul advers. A urmat ocazia din minutul 72, care le-a apartinut tot zalauanilor. Bode trimite o centrare lunga de pe partea dreapta, insa Niculaut trimite slab cu capul din sapte metri. Cu cinci minute inainte de finalul, timpului regulamentar, Bode trimite un sut din marginea careului, lateral stanga, dar portarul Lancranjan retine fara probleme. Si oaspetii si-au trecut in cont, pana la final o ocazie. In minutul 87, Neagu patrunde in careu si suteaza la coltul scurt, insa sutul este retinut de Notigan. Dupa etapa de la finalul saptamanii trecute, FC Zalau continua sa se afle pe pozitia a X-a, urmand ca in etapa de la finalul acestei saptamani sa evolueze in deplasare, in fata echipei Gloria II Bistrita.

Pasca a vrut sa inceapa meciul cu Madaras in poarta, dar i-a fost frica de adversar

Dupa ce a gafat ca un incepator la primul gol primit de echipa sa in etapa de saptamana trecuta, cu FC Silvania, portarul Notigan a avut cateva interventii gresite si la meciul de vineri. Tehnicianul Marius Pasca a declarat la conferinta de presa organizata la finalul meciului ca a vrut sa inceapa cu juniorul Madaras in poarta, insa i-a fost frica de adversar. Am vrut sa incep meciul cu juniorul Madaras, dar imi era frica de adversar. Notigan a gresit la faza din minutul 25, cand oaspetii putea deschide scorul, dar a gresit si multe degajari. Este inadmisibil sa faca asemenea gafe la experienta pe care o are. Acesta a mai spus ca spera ca jucatorii sai sa fie un pic mai proaspeti in partida cu Sebesul. Speram ca jucatorii mei sa fie un pic mai proaspeti in partida de azi (n.r. vineri), insa si adversarul a fost unul valoros, de care mi-a fost frica. Incepe sa apara si oboseala in randul jucatorilor, fiindca au trecut opt etape din campionat. Am avut noroc cu evolutia celor doi fundasi centrali, care au rezolvat majoritatea fazelor din defensiva. Urmeaza meciul de la Bistrita, si sper ca pana la acel meci sa ne revenim fizic. Vreau sa remarc intreaga echipa pentru meciul de azi. In ultimele doua etape, tehnicianul zalauan a schimbat si sistemul de joc, trecand de la 1 – 3