Victorie chinuita

Magazin Salajean 15 septembrie 2008 0

FC Silvania Simleu Silvaniei nu a mai avut sambata dupa-amiaza o evolutie la fel de buna ca in partida din Cupa Romaniei, castigata miercuri cu scorul de 1 – 0 pe teren propriu, in fata echipei Liberty Salonta

FC Silvania – Bihorul Beius 1 – 0 (0 – 0)

A marcat: Raul Crisan (min. 71)

Cartonase galbene: Florin Gavrus (min. 32), respectiv Paul Luca (min. 48), Szabo Istvan (min.73 si 76), Taut Gheorghe (min. 90)

Cartonase rosii: Szabo Istvan (min. 76)

Arbitri: Remus Avram (Timisoara) – centru; Dan Tranca si Florin Parlea (ambii din Timisoara) – asistenti. Rezerva: Catalin Botas (Timisoara). Observator FRF: Marian Salomir (Cluj-Napoca)

FC Silvania: Ioan Coste – Schnellenperger Cristian, Adrian Simioanca (min. 61 Dumitru Muntean), Raul Crisan, Cosmin Iuhasz (cpt), George Petcut (min. 45 Dan Muresan), Marius Varga, Florin Gavrus (min. 40 Micas), Ciprian Brata (min. 76 Silviu Crisan), Ionut Danila, Marius Coman. Antrenor: Mircea Bolba.

Bihorul Beius: Razvan Bonta – Florin Popa (min. 81 Andrei Bogdan), George Ciobris, Gheorghe Taut (cpt), Sergiu Pocian, Adrian Balea, Paul Luca, George Pantea (min. 78 Madalin Trip), Rares Aenoaei (min. 78 Ciprian Cartis), Szabo Istvan, Valentin Mavgra (min. 72 Mircea Rusu). Antrenor: Kovacs Rudolf.

Avand in vedere ca FC Silvania Simleu Silvaniei a evoluat miercurea trecuta in Cupa Romaniei, partida din campionat, cu Bihorul Beius a fost amanata pentru sambata dupa-amiaza. Insa, chiar daca au trecut mai bine de doua zile de la partida castigata in Cupa Romaniei, simleuanii erau parca cu gandul tot la acea calificare, iar jocul echipei a lasat de dorit in multe momente. Oaspetii au venit cu ganduri mari, asezandu-se bine in teren, lucru ce le-a pus probleme simleuanilor la constructie. Mai mult, doar interventiile portarului Coste au facut ca scorul sa ramana 0 – 0 la pauza, oaspetii avand doua ocazii uriase in prima parte a intalnirii. Simleuanii au jucat si cu un om in plus in ultimul sfert de ora, dar nu au reusit sa profite de acest lucru, scorul ramanand 1 – 0 pana la final. Prima ocazie notabila a meciului a avut loc in minutul sase, cand Mavgra trimite o centrare de partea dreapta, iar Balea reia peste poarta din marginea careului. Au trecut 11 minute pana la urmatoarea ocazie notabila, Brata trimitand putin pe langa poarta din coltul careului. Opt minute mai tarziu, Iuhasz executa o lovitura de colt, iar Raul Crisan trimite cu capul putin peste transversala.

A urmat o noua ocazie a oaspetilor, Szabo primeste o pasa in adancime, patrunde in careu, dar sutul sau trece peste poarta. In minutul 34, Mavgra trimite un sut de la 20 de metri, dar balonul trece foarte aproape de poarta. Cu sase minute inainte de finalul primei parti, Balea patrunde in careu pe dreapta, dar sutul sau este retinut de Coste. Pana la finalul primei reprize, Coste a mai iesit de doua ori in evidenta. Prima data in minutul 45, cand Szabo a centrat de pe partea dreapta, iar Coste a avut un reflex foarte bun la sutul lui Mavgra, din careu. In minutul 46, Taut executa foarte bine o lovitura libera de la marginea careului, dar Coste reuseste sa respinga. La zece minute de la reluare, simleuanii au fost la un pas de a deschide scorul, dar balonul a fost respins in cele din urma de pe linia portii de un fundas advers. In mintul 57, Mavgra centreaza de pe partea dreapta, iar Szabo trimite cu capul putin pe langa poarta. In minutul 64, Varga trimite o pasa in adancime printre aparatorii adversi, balonul ajunge la Danila, dar acesta nu reuseste sa inscrie din careu. A urmat unicul gol al meciului, inscris in minutul 71, cand Iuhasz executa o lovitura libera de pe partea stanga, mingea ajunge in fata portii adverse unde are loc o invalmaseala, iar Raul Crisan reuseste sa impinga balonul in plasa. Doua minute mai tarziu, oaspetii au fost la un pas de egalare, Luca trimitand balonul cu capul in transversala. Pana la final a mai avut loc o singura ocazie periculoasa, cand Danila a patruns in careu pe partea stanga, dar a ales sa suteze la poarta, chiar daca Coman se afla singur in fata portii. Am facut unul dintre cele mai slabe meciuri de pana acum atat din campionat, cat si din cupa. Vreau totusi sa-i felicit pe baieti, fiindca s-au daruit in teren. Sper ca singura problema care a fost sa fie oboseala acumulata dupa meciul de cupa. Remarc evolutia lui Micas si Muresan, care au adus un plus in jocul echipei dupa ce au intrat in teren. Pana la urma, cele trei puncte sunt importante. Trebuie tinut cont si de faptul ca noi am jucat 10 meciuri pana acum, nu cinci cum au jucat altii, din care am pierdut un singur meci. Urmeaza meciul de la Sanatatea, unde nici nu ma gandesc sa nu castigam, a precizat Mircea Bolba. Dupa aceasta victorie, simleuanii ocupa pozitia a cincea in clasament, urmand ca in etapa de la finalul acestei saptamani sa intalneasca in deplasare Sanatatea Cluj.