Victorie ce le-a propulsat pe locul noua

Magazin Salajean 27 octombrie 2008 0

In urma succesului obtinut ieri, in fata echipei KZN Slatina, HC Zalau a urcat patru locuri in clasament

HC Zalau – KZN Slatina 30 – 19 (15 – 9)

Desi adversara zalauancelor din meciul de duminica era o echipa nou promovata, echipa din Slatina are in componenta jucatoare tinere, dar ambitioase, patru dintre acestea evoluand si la lotul national de tineret.

Acest lucru s-a si observat in partida de la Zalau, fiindca, desi gruparea condusa de pe margine de Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu a avut un inceput bun de meci, conducand pana in minutul 12, echipa din Slatina s-a aflat chiar in avantaj. Handbalistele zalauance au revenit insa la timp, iar la pauza au avut un avans de sase goluri (15 – 9). Dupa revenirea de la vestiare, HC Zalau si-a pastrat un avantaj linistitor pana spre finalul meciului, cand jucatoarele zalauance s-au distantat si mai mult pe tabela, scorul final devenind astfel 30 – 19.

Cea mai buna evolutie in echipa noastra a avut-o portarul Mirela Nichita, care a inchis poarta in multe situatii de om la om, dar si la cateva lovituri de la sapte metri. A fost un meci cu multe greseli de ambele parti, insa noi am rezistat mai bine in aparare. Au fost doua momente, spre finalul primei reprize si spre finalul reprizei a doua, cand am marcat cate 4 – 5 goluri consecutiv si acolo s-a facut diferenta. S-au facut din nou multe greseli individuale si nu s-au respectat anumite sarcini. In schimb Nichita a avut o evolutie buna in poarta si, parerea mea e ca o mare parte din aceasta victorie i se datoreaza ei. Una peste alta este o victorie muncita si meritata, a declarat dupa meci antrenorul Sorin Radulescu. In urma acestui succes, HC Zalau a urcat pe locul noua in clasament, urmand ca in etapa de la finele acestei saptamani sa intalneasca in deplasare Rapid CFR Bucuresti, formatie ce are maximul de puncte dupa primele cinci etape si se situeaza pe pozitia a doua, dupa Oltchim Ramnicu Valcea.

Rezultatele complete: HC Dunarea Braila – Rulmentul Brasov 27 – 30, Tomis Constanta – Oltchim Rm. Valcea 20 – 36, CSM Cetate Devatrans – HCM Baia Mare 26 – 23, CSM Ploiesti – HCM Roman 30 – 27, HCM Hidroconcas Buzau – Otelul Galati 26 – 24, U Jolidon Cluj – Rapid CFR Bucuresti 32 – 36, HC Zalau – KZN Slatina 30 – 19.

1. Oltchim Rm. Valcea 5 5 0 0 162 – 102 10p

2. Rapid CFR Bucuresti 5 5 0 0 177 – 157 10p

3. HCM Hidroconcas Buzau 5 4 0 1 148 – 140 8p

4. Rulmentul Urban Brasov 5 3 1 1 159 – 137 7p

5. HC Otelul Galati 5 3 0 2 140 – 133 6p

6. HC Dunarea Braila 5 2 1 2 136 – 141 5p

7. U Jolidon Cluj 5 2 0 3 148 – 148 4p

8. CSM Cetate Devatrans 5 2 0 3 142 – 144 4p