Victorie ce i-a propulsat pe locul sase

Magazin Salajean 9 noiembrie 2007 0

Remat Zalau – U Cluj 3 – 1 (-23, 24, 19, 22)

Divizia A 1 la volei masculin a programat miercuri in devans etapa a VII-a a turului, in care Remat Zalau a primit vizita celor de la U Cluj. Asa cum era de asteptat, meciul a fost foarte disputat cu multe rasturnari de scor in cele patru seturi. Cei care au inceput mai bine au fost zalauanii, reusind sa conduca la inceputul primului set cu scorul de 8 – 4. Insa, clujenii au revenit spectaculos, profitand si de greselile voleibalistilor zalauani, restabilind egalitatea la 12. Nu a durat mult si oaspetii au preluat conducerea, scorul devenind 20 – 24. Au urmat trei mingi castigate consecutiv de zalauani, dar la scorul de 23 – 24 mingea a fost deviata in aut din blocajul zalauan, primul set apartinandu-le astfel clujenilor. Si celelalte trei seturi au fost la fel de inversunate, insa de fiecare data echipa antrenata de Aurel Vlaicu a fost castigatoare. Cea mai mare diferenta de scor s-a inregistrat in setul II, cand gruparea de la poalele Mesesului s-a impus cu scorul de 25 – 16. Cel mai mult mi-a placut ca jucatorii s-au daruit in meciul de miercuri. Sunt multumit de evolutia celor care au jucat, mai ales ca finalul de meci ne-a gasit in teren cu trei jucatori sub 20 de ani, a declarat antrenorul Aurel Vlaicu. Etapa urmatoare, care va avea loc la finele acestei saptamani, programeaza si intalnirea dintre VCM LPS Piatra Neamt – VM Remat CSS Zalau, meci ce va avea loc sambata de la ora 17.