Verificare reusita inaintea meciului din Cupa Romaniei

Magazin Salajean 30 iulie 2008 0

Echipa pregatita de Mircea Bolba a castigat ieri dimineata la limita, scor 2 – 1, in amicalul cu FC Baia Mare, iar azi, de la ora 17:30 va evolua in Cupa Romaniei

Partida a avut loc pe Stadionul din Nusfalau, de la ora 11. Chiar daca a fost un meci amical, cele doua echipe au jucat ca si cum ar fi fost o partida oficiala, spre finalul meciului avand loc chiar unele imbranceli intre jucatorii celor doua echipe. Prima parte a intalnirii le-a apartinut aproape in totalitate jucatorilor simleuani, care au trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului. Au reusit sa marcheze spre finalul primei reprize, cand Micas l-a invins pe portarul baimarenilor cu un sut sec, sub transversala. In partea a doua, jucatorii echipei simleuane au mai slabit putin din intensitatea jocului, permitandu-le oaspetilor sa-si creeze cateva ocazii spre poarta aparata Coste. In minutul 49, fostul jucator al echipei Dinamo, Sorin Iodi, a incercat sa-l surprinda pe Coste cu un sut de la aproximativ 35 de metri, insa portarul simleuanilor a retinut in doi timpi. FC Silvania putea sa-si majoreze avantajul de pe tabela in minutul 80, dar Danila a ajuns prea tarziu la centrarea lui Iuhasz, de pe partea stanga. Doua minute mai tarziu, baimarenii au restabilit egalitatea, la o faza in care jucatorii Silvaniei au cerut fault la portarul Coste. Tot la faza respectiva, atacantul Danila a primit din partea centralului Unimatan cartonas rosu pentru proteste. Cu un minut inaintea fluierului de final, Simioanca a fost faultat in careu, iar Unimatan a acordat lovitura de pedeapsa pentru echipa simleuana. Iuhasza transformat, iar Silvania Simleu Silvaniei a castigat partida cu scorul de 2 – 1. Am facut o prima repriza destul de buna, iar a doua a fost mai slaba. S-a vazut ca mijlocasii nu au mai dat randament, fiindca linia de mijloc face legatura intre atac si aparare. Cand mijlocasii joaca bine, si echipa joaca bine, a declarat Bolba. FC Silvania Simleu Silvaniei va sustine azi, de la ora 17:30, la Satu Mare, meciul din prima faza a Cupei Romaniei, in fata echipei Olimpia. Partida va fi arbitrata de o brigada oradeana, avandu-l la centru pe Marius Ornut, iar la cele doua linii pe Iulius Timar si Calin Putyer.

Silvania Simleu Silvaniei: Coste – Snelenberg, Muresan, Crisan, Iuhasz, Brata, Micas, Schwaskoph, Lupo, Puti si Danila. Au mai evoluat: Varga, Crisan, Muntean, Simioanca si Marinas. Antrenor principal: Mircea Bolba. Antrenor secund: Vasile Pasca.