V-ati batut joc de fotbal!

Magazin Salajean 26 septembrie 2011 0

FC Zalau – Unirea Ungheni 1 – 2 (0 – 1)

Au marcat: Maior (min. 85), respectiv Fechete (min. 38), Litean (min. 73)

FC Zalau a avut o evolutie mult sub asteptari in partida de vineri, impotriva echipei Unirea Ungheni. Daca in primele doua partide sustinute pe teren propriu au remizat de fiecare data, echipa condusa de Marius Pasca si Cristi Oros nu a obtinut nici macar un punct in meciul de vineri. Zalauanii au pierdut cu 2 – 1, fiind condusi inca de la pauza cu scorul de 1 – 0.

Ambele echipe au avut un inceput de meci anost, prima ocazie mai clara consumandu-se abia in minutul 37, cand sutul lui Santa, din interiorul careului, a fost respins in corner de portarul Claudiu Chis.

Un minut mai tarziu, oaspetii au deschis scorul, prin Fechete care, ramas nemarcat in centrul careului, a reluat cu capul in plasa din numai 7 metri centrarea lui Santa.

Dupa revenirea de la vestiare, FC Zalau a dat semne de revenire, iar in minutul 50, Raul Stanciu iroseste o buna sansa de a restabili egalitatea, reluand milimetric peste transversala lovitura de colt executata de Nicorici.

In minutul 60, Balan suteaza periculos la poarta din marginea careului, dar portarul Cseke respinge balonul pana la un coechipier, iar acesta indeparteaza pericolul.

Oaspetii isi majoreaza avantajul in minutul 73, prin Litean, care il depaseste usor pe Negrean intr-un duel unu la unu si inscrie la coltul lung din interiorul careului.

Maior Istvan reduce din handicap in minutul 85, cu un sut din marginea careului, dupa o pasa primita de la Cosmin Sabou, insa, pana la final, zalauanii nu-si mai trec in cont nicio ocazie, inregistrand astfel primul esec din noul sezon.

Pe langa infrangerea suferita, gruparea condusa de Ioan Morar s-a ales la final si cu doi jucatori accidentati grav, Surducan si Negrean, ultimul fiind dus de urgenta la spital. In partida viitoare, de la Dej, Marius Pasca nu-l va putea folosi nici pe atacantul Andrei Teglas, care a fost eliminat in minutele de prelungiri.

FC Zalau: Chis – Surducan (min. 46), Jula, Cornaci (min. 37, Craciun), Negrean, Neicu, Stanciu, Sabou, Lung (min. 46, Nicorici), Teglas, Balan (min. 69, Danila). Antrenori: Marius Pasca (principal), Cristian Oros (secund).

Unirea Ungheni: Cseke – Fechete, Biro, Popa, Boitos, Balea (min. 58, Crisan), Litean, Moldovan, Ronea (min. 87, Pilca), Santa, Pastor (min. 79, Peres). Antrenor: Ioan Orosfoian.

Jucatorii Ungheniului, fara salarii de doua luni

Daca jucatorii echipei FC Zalau sunt la zi cu salariile, nu acelasi lucru se poate spune de fotbalistii echipei Unirea Ungheni, care nu si-au primit salariile de doua luni, iar prime au de incasat si din sezonul trecut. Pentru noi este totuna daca vom castiga s-au vom pierde azi, pentru ca salariile nu ni le-am luat de doua luni, iar primele am si uitat de cand, ne-a dezvaluit la inceputul meciului un jucator oaspete. Nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar intampla sa avem noi astfel de datorii catre jucatori, a declarat presedintele echipei FC Zalau, Ioan Morar.

Nu se poate sa te prezinti la un meci cu o asemenea atitudine

Presedintele Ioan Morar s-a aratat extrem de indignat de evolutia echipei zalauane, afirmand ca a fost cel mai slab meci din noul sezon facut de FC Zalau. Am facut cel mai slab meci din acest sezon. Nu se poate sa te prezinti la un meci cu o asemenea atitudine. Adversarii nostri nu au avut o evolutie foarte buna, insa noi am jucat slab si le-am dat posibilitatea sa-si faca jocul. Acasa jucam mai slab ca in deplasare. Nu vreau sa le tin partea antrenorilor, dar nu se pune in practica ceea ce se face la antrenamente. Am fost prezent si la antrenamente, iar unii dintre jucatori au mai multa ambitie la antrenamente decat in timpul meciului.

Oficialul zalauan a mai precizat ca cel mai mult il deranjeaza indolenta de care dau dovada jucatorii care au cele mai mari pretentii. Nu suntem casatoriti cu niciun jucator. La iarna tragem linie si vedem cine merita sa ramana la echipa si cine nu, a conchis Ioan Morar.

Nu facem o tragedie din aceasta infrangere

Antrenorul principal al echipei zalauane, Marius Pasca, a afirmat ca-si asuma raspunderea pentru infrangerea de vineri, insa nu trebuie facuta o tragedie, avand in vedere ca e primul esec din acest sezon. Imi asum raspunderea acestui rezultat, insa nu cred ca trebuie facuta o tragedie din acest rezultat, fiindca e prima infrangere din acest sezon. Trebuie sa fim realisti si sa vedem ca acasa am intalnit pana acum cam cele mai bune din serie. Pacat ca am pierdut, fiindca eram pe locul doi, la un punct de locul intai. Important e sa avem discernamant si sa luam cele mai bune decizii fata de anumiti jucatori, care sa fie avantajoase pentru echipa. Tehnicianul zalauan a mai spus ca jucatorii sai trebuie sa uite repede esecul de vineri, pentru ca urmeaza un meci extrem de greu cu Unirea Dej, in care nu-i va avea la dispozitie pe Surducan, Negrean si Teglas.

Rezultatele complete din etapa a VI-a: U Cluj II – FCM Avantul Reghin 3 – 0, Seso Campia Turzii – Gloria Bistrita II 2 – 0, FCM Targu Mures II – Unirea Dej 0 – 1, FC Zalau – Unirea Ungheni 1 – 2, Olimpia Satu Mare – Corona 2010 Brasov 1 – 0. Partida dintre Vointa Livezile si CFR Cluj II a avut loc ieri, dupa inchiderea editiei, iar meciurile Sanatatea Cluj – CS Zlatna si Unirea Tarlungeni – Unirea Floresti sunt programate maine, de la ora 17.

1. Unirea Ungheni 6 5 0 1 14 – 5 15p

2. FCM Avantul Reghin 6 5 0 1 12 – 6 15p

3. Olimpia Satu Mare 6 4 1 1 12 – 4 13p

4. Seso Campia Turzii 6 4 0 2 9 – 5 12p

5. FC Zalau 6 3 2 1 7 – 4 11p

6. Sanatatea Cluj 5 3 1 1 10 – 5 10p

7. Corona Brasov 6 3 1 2 7 – 4 10p

8. Universitatea II Cluj 6 3 1 2 12 – 11 10p