Unirea Mirşid, campioana turului în Liga a IV-a

Ultima etapă a turului Ligii a IV-a de fotbal s-a desfăşurat la finalul săptămânii trecute, campioană de toamnă fiind Unirea Mirşid, câştigătoarea ediţiei din urmă cu două sezoane. Echipa antrenată de Mihai Bode s-a impus cu scorul de 2 – 1 pe terenul Cetăţii Buciumi. Maior Istvan a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 4, iar Răzvan Lazăr a restabilit egalitatea şase minute mai târziu. Golul victoriei a fost însris de Pavel Ciprian, în minutul 60.
Derby-ul etapei s-a disputat între Rapid Jibou şi Dumbrava Gîlgău, jibouanii câştigând cu scorul de 2 – 1 la finalul unui meci în care oaspeţii au contestat arbitrajul. Alexandru Turcu şi Florin Moldovan a marcat pentru gazde, iar reuşita oaspeţilor a fost un autogol marcat de Cristian Ţurcaş.
Silvania Cehu Silvaniei s-a impus la limită, scor 4 – 3 pe terenul echipei AS Chieşd, tot un succes la limită înregistrând şi CS Crasna în faţa echipei CS Hida.
Real Crişeni a câştigat la scor duelul de pe teren propriu cu Flacăra Halmăşd, 6 – 2, în timp ce Barcău Nuşfalău s-a impus cu 3 – 0 pe terenul celor de la Olimpic Bocşa. Un succes categoric a fost obţinut şi de Sportul Şimleu Silvaniei, care s-a impus cu 5 – 0 în deplasare, în faţa echipei Benfica Ileanda.
Pe prima poziţie la finalul turului se situează Unirea Mirşid, urmată de Dumbrava Gîlgău şi Rapid Jibou.
Duminică va avea loc restanţa dintre Flacăra Halmăşd şi Olimpic Bocşa.
Rezultatele complete şi marcatorii ultimei etape a turului:
Rapid Jibou – Dumbrava Gîlgău 2 – 1, 2 – 1 la juniori
Au marcat: Alexandru Turcu (min. 22), Cristian Ţurcaş (min. 17 – autogol)
AS Chieşd – Silvania Cehu Silvaniei 3 – 4, 2 – 4 la juniori
Au marcat: Marius Argylean (min. 9), Ionuţ Moşincat (min. 26 şi 59), respectiv Dan Moldovan (min. 74, 84 şi 87) şi Bogdan Ungur (min. 85)
CS Crasna – CS Hida 1 – 0, 3 – 0 la juniori
A marcat: Mihai Gaidoş (min. 49)
Cetatea Buciumi – Unirea Mirşid 1 – 2, 6 – 5 la juniori
Au marcat: Răzvan Lazăr (min. 10), respectiv Maior Istvan (min. 4) şi Ciprian Pavel (min. 60)
Real Crişeni – Flacăra Halmăşd 6 – 2, 1 – 0 la juniori
Au marcat: Andrei Lăcătuş (min. 21, 32, 34 şi 85), Vegh Roland (min. 49), Adrian Baidoc (min. 59), respectiv Răzvan Keşeru (min. 23) şi Alexandru Kallai (min. 55)
Olimpic Bocşa – CS Barcău Nşfalău 0 – 3, 2 – 9 la juniori
Au marcat: Kallai Geza (min. 75), Adelin Neaga (min. 89) şi Nicolae Rad (min. 90)
Benfica Ileanda – Sportul Şimleu 0 – 5, juniori 0 – 1
Au marcat: Silviu Crişan (min. 3 şi 26), Tudor Ulmeanu (min. 7), Mălin Sabou (min. 37) şi Adrian Bregea (min. 66)