Ultimul meci din grupa principala

Magazin Salajean 11 decembrie 2007 0

Dupa ce a pierdut in fata Ungariei cu scorul de 34 – 31, acesta fiind primul esec de la mondiale, Romania este nevoita sa invinga in aceasta seara de la ora 19.30, Germania, pentru a putea incheia grupa pe locul intai. In cazul unei victorii in fata nemtoaicelor, elevele lui Tadici si Musi vor intalni in sferturi formatia gazda, Franta. Daca Romania va face egal cu Germania, iar Coreea de Sud va invinge Ungaria, Bese si compania ar termina pe locul doi, caz in care ar putea intalni Angola in sferturile de finala. In cazul unui esec, Romania va intalni in sferturi campioana mondiala, Rusia. Programul complet al meciurilor de azi: Grupa M1: Rusia – Angola (ora 17.30), Franta – Norvegia (ora 21.15), Macedonia Croatia (ora 22.15); Grupa M2: Coreea de Sud – Ungaria (ora 17.30), Romania – Germania (ora 19.30), Spania – Polonia (ora 21.30). Castigatoarea Campionatului Mondial se va califica direct la Jocurile Olimpice de la Beijing, iar echipele clasate pe locurile II – VII vor participa la turnee preolimpice de calificare, gazduite de formatiile clasate pe locurile II, III si IV.