Ultima verificare inainte de Cupa Romaniei

Magazin Salajean 19 septembrie 2007 0

VM Remat Zalau va sustine azi la Cluj ultimul meci de verificare inaintea primei manse din Cupa Romaniei, sezonul 2007 – 2008. Formatia zalauana a mai participat si la finalul saptamanii trecute la un turneu de verificare ce s-a desfasurat la Baia Mare si in care antrenorul Mircea Spatacean a rulat tot lotul pentru a se putea decide care va fi sextetul de baza in dubla cu Buzaul. In turneul de la Baia Mare au participat: Explorari Baia Mare, Unirea Dej, VM Remat Zalau si Mecano Phoenix Ceksemet. Gruparea de la poalele Mesesului a inregistrat o victorie si doua infrangeri, insa tehnicianul zalauan ne-a precizat ca nu l-au interesat neaparat rezultatele, ci jocul echipei. Daca am fi jucat si cu Dejul cu acelasi lot cu care am jucat cu echipa maghiara, am fi castigat, insa am rulat intreg lotul pentru a putea stabili formula de baza pentru meciul de sambata. Rezultatele echipei VM Remat Zalau: Remat Zalau – Explorari Baia Mare 0 – 3, Remat Zalau – Unirea Dej 2 – 3 si VM Remat Zalau – Ceksemet 3 – 1. In urma rezultatelor inregistrate, formatia zalauana s-a clasat pe pozitia a treia. Tehnicianul echipei zalauane a mai spus ca in partida de azi va incepe cu formula cu care va juca si in meciul de sambata. Partida tur din Cupa Romaniei va avea loc sambata, de la ora 17, VM Remat Zalau urmand sa intalneasca pe teren propriu CSS Constam Buzau. Inaintea meciului cu formatia din Buzau va fi prezentat si noul lot al echipei Remat.

Golden set numai la egalitate

Dupa ce in urma cu cateva luni a aparut o modificare cu privire la regulamentul de joc, prin care era nevoie de disputarea unui golden set pentru a se decide castigatoarea unei duble manse, chiar daca diferenta dintre seturi nu era aceeasi in cele doua manse, aceasta decizie a fost din nou modificata. Astfel, golden setul se va aplica numai in cazul in care ambele echipe vor castiga sau vor pierde cu acelasi scor meciurile de pe teren propriu.