Trei partide în şase zile pentru HC Zalău

Handbal Club Zalău a pierdut cu scorul de 26 – 30 partida susţinută miercuri seara, pe terenul echipei HCM Râmnicu Vâlcea, după ce gazdele au condus şi la pauză cu 17 – 14. Având în faţă o echipă mai valoroasă decât în sezonul trecut, formaţia zălăuană nu a reuşit să repete istoria din turul ediţiei trecute, când s-a impus cu 29 – 25 în Zăvoi, după ce la pauză, tabela a indicat 16 – 12 tot în favoarea Zalăului.
Zălăuancele au condus în primele şase minute, vâlcencele au restabilit egalitatea la 4, după care s-au desprins la patru goluri în minutul 13. Cu ucraineanca Irina Glibko în zi de graţie, Vâlcea a continuat să aibă iniţiativa, dar echipa lui Tadici s-a apropiat la un singur gol în minutul 27, 12 – 13. Gazdele s-au desprins la patru goluri până la finalul primei reprize, tehnicianul zălăuan fiind nemulţumit de evoluţia echipei în faza de apărare, în special în zona centrală, unde au evoluat Ana Maria Dragut şi Raluca Irimia.
Repriza a doua s-a terminat la egalitate, 13 – 13.
„Ne-a învins multinaţionala numărul doi din România, după CSM Bucureşti. Trei din cele zece handbaliste străine au făcut rezultatul de la final. Apărarea noastră nu a funcţionat, în special în zona centrală, pentru că Glibko a marcat din orice poziţie. Când primeşti 30 de goluri într-un meci şi 17 în prima repriză, înseamnă că nu ai contat în apărare. Au şi fetele noastre limitele lor, iar acum va trebui să ne concentrăm foarte bine pentru meciurile care urmează până la finalul anului. Va fi o perioadă foarte grea pentru noi, pentru că în următoarele şase zile vom susţine trei meciuri, dintre care două în deplasare. Nici partida cu CSM Slatina nu va fi deloc uşoară, pentru că în etapa de miercuri, adversarele de sâmbătă au obţinut un egal împotriva Clujului, după ce au fost conduse la şase goluri. Slatina are în lot câteva jucătoare cu experienţă, dar şi câteva handbaliste de perspectivă. Va trebui să gestionăm bine situaţia în perioada următoare, mai ales că avem şi două meciuri în cupele europene”, a declarat Tadici după partida din Zăvoi.
Sâmbătă, în cadrul etapei a opta, echipa zălăuană va primi vizita formaţiei CSM Slatina, meciul fiind programat la ora 11, în Sala Sporturilor „Gheorghe Tadici”.
Biletele pentru acest meci vor fi puse în vânzare vineri, între cu orele 15 şi 16 şi sâmbătă de la ora 9, la casieria sălii.
HC Zalău: Paula Vişan (1), Raluca Kelemen, Claudia Constantinescu (8), Roxana Rob (5), Larisa Tamaş (5), Andrada Trif (2), Valentina Panici (2), Ana Maria Dragut (2), Dana Abed Kader (1), Diana Nichitean, Raluca Irimia şi Ana Ciolan. Manager: Gheorghe Tadici. Antrenor secund: Elena Tadici.
HCM Râmnicu Vâlcea: Marina Razum, Diana Ciucă, Petra Blazek – Iryna Glibko (10), Natalia Vasilevskaya (5), Elena Florică (4), Andreea Adespii (3), Raluca Băcăuanu (2), Ana Maria Tănăsie (2), Nataşa Krnic (1), Maria Craiu, Maria Gavrilă, Elena Mitrache, Diana Ciucă, Ines Khouildi. Antrenori: Aurelian Roşca (principal), Gheprghe Sbora (secund)

One Thought to “Trei partide în şase zile pentru HC Zalău”

Greu.. Dar nici Tadici nu este fachir, sa faca din rahat , bici sisa mai si pocneasca ..