Trei neprezentări în ultima etapă a Ligii a IV-a

Având în vedere că duminică au avut loc alegerile pentru funcţiile de primari şi pentru cea de preşedinte al Consiliului Judeţean Sălaj, Asociaţia Judeţeană de Fotbal a programat ultima etapă a sezonului Ligii a IV-a de fotbal pentru sâmbătă, 4 iunie. Au fost, însă, şi echipe care au ales să nu se prezinte la partidele din ultima etapă, acestea fiind Sportul Şimleu, Benfica Ileanda şi CS Crasna.
Formaţia de la poalele Măgurii urma să se deplaseze la Jibou, pentru duelul cu ocupanta locului secund, Rapid, iar Ileanda urma să evolueze pe terenul campioanei, Unirea Mirşid. CS Crasna, situată pe locul nouă înaintea ultimei runde, nu a făcut deplasarea la Halmăşd, pentru duelul cu Flacăra din localitate, formaţie situată pe poziţia a şasea la finalul campionatului.
Scorul ultimei etape l-a înregistrat Silvania Cehu Silvaniei, care a dispus cu 8 – 1 de Gloria Bobota, după ce scorul pauzei a fost 4 – 1.
Derby-ul rundei a 26-a s-a disputat la Gîlgău, unde Dumbrava a întâlnit CS Barcău Nuşfalău. Echipa pregătită de Marius Paşca s-a impus cu scorul de 8- 5, după ce la pauză, gazdele conduceau cu 3 – 0. Cele mai multe goluri au fost înscrise de Bogdan Ceaca, care a marcat de patru ori în poarta oaspeţilor.
Victorie fără emoţii a obţinut şi Olimpic Bocşa, care a câştigat cu scorul de 6 – 3 meciul de pe teren propriu cu AS Chieşd. Gloria Ban s-a impus la limită, scor 4 – 3 în faţa formaţiei CS Hida, după ce la pauză, scorul era egal, 2 – 2.
În urma celor două victorii obţinute la „masa verde”, Unirea Mirşid şi Rapid Jibou au rămas pe primele două poziţii în clasament, iar Dumbrava Gîlgău a încheiat sezonul pe locul trei, după ce a câştigat derby-ul cu CS Barcău Nuşfalău.
Pe ultimele două locuri au terminat campionatului Sportul Şimleu şi Benfica Ileanda.
Rezultatele complete şi marcatorii:
Olimpic Bocşa – AS Chieşd 6 – 3, juniori 3 – 0
Au marcat: Ionuţ Unguraş (min. 28), Răzvan Bologa (min. 54), Robert Niculăuţ (min. 59, 78, 88, 89), respectiv Bernat Robert (min. 8), Ovidiu Cătană (min. 15), Marius Arghilean (min. 41)
Gloria Bobota – Silvania Cehu Silvaniei 1 – 8, juniori 0 – 8
Au marcat: Răzvan Biriş (min. 33), respectiv Dan Moldovan (min. 4, 44), Raul Moţ (min. 17), Flaviu Bărnuţiu (min. 41, 66), Nicolae Micle (min. 78, 87) şi Bogdan Ungur (min. 84)
Gloria Ban – CS Hida 4 – 3, juniori 4 – 1
Au marcat: Radu Sabou (min. 5), Cristian Jula (min. 15), Florin Botofan (min. 62), Florin Sestraş (min. 12, 16), Andrei Boldor (min. 85)
Flacăra Halmăşd – CS Crasna 3 – 0 (neprezentare), juniori 3 – 0 (neprezentare)
Unirea Mirşid – Benfica Ileanda 3 – 0 (neprezentare), 3 – 0 (neprezentare)
Dumbrava Gîlgău – CS Barcău Nuşfalău 8 – 5, juniori 2 – 0
Au marcat: Flaviu Porumb (min. 7), Adrian Călăcean (min. 22), Bogdan Ceaca (min. 27, 53, 56, 70), Marius Rus (min. 79), Adrian Pop (min. 83), respectiv Kallai Viorel (min. 62), Lazăr Zoltan (min. 74, 82), Nemeş Bartold (min. 82), Gabor Gabor (min. 85)
Rapid Jibou – Sportul Şimleu 3 – 0 (neprezentare), 3 – 0 juniori (neprezentare)
1. Unirea Mirşid 26 21 2 3 100 – 34 65p
2. Rapid Jibou 26 19 3 4 113 – 30 60p
3. Dumbrava Gîlgău 26 19 1 6 113 – 37 58p
4. Silvania Cehu Silvaniei 26 18 4 4 85 – 47 58p
5. CS Barcău Nuşfalău 26 18 2 6 77 – 35 56p
6. Flacăra Halmăşd 26 17 3 6 87 – 44 54p