Toto a adus victoria Romaniei B

Magazin Salajean 6 noiembrie 2006 0

Toto a adus victoria Romaniei BChiar daca initial selectionerul Gheorghe Tadici spunea ca nu o va convoca la lotul national si pe Talida Tolnai, pana la urma handbalista zalauanca a facut parte din lotul Romaniei B pentru Trofeul Carpati. Portarul echipei HC Zalau a suferit in vara o accidentare care a tinut-o departe de teren pana in urma cu cateva saptamani. Toto, cum o alinta colegele de echipa si de la lot, a avut o evolutie foarte buna in meciul pe care Romania B l-a sustinut joi impotriva Coreei de Sud. Dupa o prima repriza mai ezitanta, selectionata condusa de pe banca de Dumitru Musi a reusit sa recupereze diferenta de patru goluri de la pauza si sa castige partida intr-un final de infarct. Cu 19 minute inainte de fluierul final, Romania B a beneficiat de o lovitura de la 7 metri, transformata de Cristina Neagu. Insa, cu 3 secunde inainte de final a venit randul Talidei Tolnai sa-si intre in rol si sa aduca victoria pentru tricolore. Coreea de Sud a beneficiat la randu-i de o lovitrura de la 7 metri, care putea sa incheie meciul cu o remiza, dar Talida Tolnai a aratat ca este un portar de valoare, facand ca scorul final sa ramana 29 – 28. Tot din lotul Romaniei B au mai facut parte trei handbaliste de la HC Zalau: Mirela Nichita, Raluca Ivan si Daniela Crap.