Tineti-o tot asa!

Magazin Salajean 11 septembrie 2007 0

HC Zalau a obtinut duminica primele doua puncte din actualul sezon competitional, dupa ce a invins pe teren propriu HCM Roman cu scorul de 24 – 20

Liga Nationala de handbal feminin a continuat la finalul saptamanii trecute cu etapa a III-a, in care HC Zalau a intalnit pe teren propriu HCM Roman. Chiar daca in primele doua etape echipa antrenata de Sorin Radulescu a avut o evolutie stearsa, pierzand partidele cu Otelul Galati si Rapid Bucuresti, zalauancele s-au mobilizat foarte bine in meciul de duminica, invingand la o diferenta de patru goluri formatia din Roman. HC Zalau a deschis scorul in minutul 2, prin Georgiana Coadalata, iar doua minute mai tarziu Andreea Vlad a majorat diferenta. Echipa de la poalele Mesesului a continuat sa conduca pana in minutul 22, cand oaspetele au egalat (6 – 6) prin Predescu. Finalul de repriza le-a apartinut jucatoarelor din Roman, care au trecut in avantaj in minutul 23 si au continuat sa conduca pana la pauza, cand tabela arata scorul de 10 – 11. Mult mai motivate in repriza secunda, handbalistele zalauance au egalat (11 – 11) in minutul 35, in acelasi minut preluand si conducerea, dupa ce Daniela Crap a transformat doua lovituri de la 7 metri. Pana in minutul 41, HC Zalau a avut un avantaj minim pe tabela, dupa care elevele antrenate de Radulescu si-au majorat avansul. Chiar daca pe final de meci echipa zalauana a avut doua jucatoare eliminate, handbalistele ramase in teren le-au tinut piept jucatoarelor din Roman, iar fluierul final le-a adus jucatoarelor de sub Meses o victorie cat se poate de clara in fata unei formatii care se lupta pentru un loc de cupa europeana. De remarcat evolutia buna a intregii echipe, dar mai ales a interului stanga Adriana Holhos si a portaritei Mirela Nichita, care a inchis poarta chiar si la lovituri de la 7 metri.

Pentru HC Zalau au evoluat: Mirela Nichita – Alina Bratu, Mihaela Ivan (2), Daniela Crap (8), Ana Maria Somoi, Georgiana Coadalata (3) si Andreea Vlad (1). Au mai evoluat: Adriana Holhos (7), Mihaela Teodoresu (2), Florentina Ursachi si Alina Czezi (1).

Deplasare la Cluj

La fel ca saptamana trecuta, si in aceasta saptamana va fi programata o noua etapa intermediara in Liga Nationala, HC Zalau urmand sa intalneasca miercuri in deplasare U Jolidon Cluj. Meciul va avea loc de la ora 17.