Tadici, facut taran la Zalau

Magazin Salajean 2 octombrie 2006 0

Tadici, facut taran la  ZalauTadici taranul au fost cuvintele cu care galeria zalauana l-a intampinat pe Gheorghe Tadici. La primul sau meci oficial din istorie, ca adversar al Zalaului, antrenorul Gheorghe Tadici a fost huiduit si fluierat pe toata durata meciului de galeria zalauana. Asa cum este bine cunoscuta rivalitatea dintre gruparea zalauana si cea valceana, aceasta s-a putut observa foarte bine intre cele doua galerii si in partida de duminica, din Sala Sporturilor, chiar daca intre cele doua banci tehnice persista amicitia.De altfel, gruparea valceana a si imprumutat cateva jucatoare la Zalau, pentru a mai imbunatati putin lotul, lucru de care galeria a si uitat. Tadici a plecat la un club la care s-a dorit cu adevarat sa se faca performanta, indiferent de numele acestuia. Unii il condamna pentru acest lucru, chiar daca nu ar avea de ce. Altii il felicita pentru alegerea facuta, si-i ureaza bafta in continuare. Daca a facut intr-adevar rau sau bine ca a plecat de la Zalau, numai el o poate sti, important este ca la un moment dat se va intoarce sub Meses, si cu siguranta va face din nou o adevarata echipa de handbal. Cei din galeria zalauana au uitat toate acestea, sau nici nu le-au pus la socoteala, afisand tot felul de banere impotriva selectionerului si a celor patru ex-zalauance. IUDA E MANDRU DE VOI, TRADATOR, NESIMTIT, 28 DE ANI PENTRU O PUNGA CU BANI, au fost cateva din banerele afisate de galeria zalauana in timpul jocului. Meciul a fost unul extrem de disputat, cu ocazii, dar si cu ratari multe de ambele parti. Una dintre cele mai bune jucatoare ale partidei a fost portarul zalauan, Mirela Nichita, care a inchis poarta si in situati de unu la unu. Cele care au deschis scorul au fost zalauancele, in minutul doi, prin Gabriela Bologa, dupa care au urmat doua ratari incredibile pentru echipa noastra. Oltchimul a punctat pentru prima data in minutul patru, prin Ionela Galca, dupa care masina de handbal Oltchim a si trecut in avantaj, prin Elisei, un minut mai tarziu. Pana la pauza, fetele antrenate de Ioan Gherhardt au mai reusit doar o singura data sa restabileasca egalitatea, la scorul de 3 – 3. Incet incet scorul a luat proportii, iar pauza le-a gasit pe valcence cu sase goluri in avantaj (8 – 14). Pe parcursul partii a doua, avantajul oaspetelor a crescut, iar la final, scorul a fost 20 – 31, o infrangere la o diferenta de 11 goluri, exact cat a incasat joi si campioana en-titre, Rulmentul Brasov.