Surpriza la Borla

Magazin Salajean 19 septembrie 2007 0

Aureolata cu laurii finalistei Cupei Romaniei Salaj, noua formatie din Sag a ramas impotmolita tocmai din etapa I, la Borla. Plecarile din formatie (Tomolea si Onica la Nusfalau), nesincronizarea la mijlocul terenului si ineficienta in atac au fost principalele forte care au dus echipa de esenta tare la infrangere. SRL Mathe & Bonte, pe scheletul careia se face de obicei echipa, a jucat bine la inchidere, cu aparitii surprinzatoare in atac ale fratilor Antal. La mijlocul terenului Mathe Levente a castigat duelul cu Borz, astfel ca suturile lui Ambrus Gaspar au periclitat poarta neinspiratului portar al celor din Sag.

Filmul meciului: 1 – 0 minutul 3, Mate Levente – cap imparabil; 2 – 0 minutul 11, Robert Simon, 3 – 0 minutul 14 Ambrus Csaba; 4 – 0 minutul 45+1, Antal Barnabas; 5 – 0 minutul 49, Antal Barnabas; minutul 55, 5 – 1, I. Tarle; 5 – 2 minutul 66 C. Borz, 5 – 3, minutul 71, 5 – 3, D. Tarle; 6 – 3 minutul 90 Mathe Levente; 7 – 3 minutul 90+3, Ambrus Csaba.

Jucatorul meciului: Mathe Levente.

De mentionat ca pentru a ajunge la terenul de fotbal din borla trebuie sa treci printr-o groapa de gunoi lasata in voia sortii! Cei din Borla mai trebuie sa rezolve pe teren propriu problema mingilor sutate inspre padure si negasite. Echipa din Borla a cedat doi titulari la Bocsa (primarul Barou si ina un jucator), iar Stejarul Sag a descompletat serios combina-ta – Gloria Ban, amenintata serios cu retragerea din campionat din cauza multiplelor plecari. De remarcat ca cei din Borla au castigat la Zilele Samsudului un turneu din 8 echipe. La meciul de duminica au fost prezenti circa 50 de spectatori.

Venus Borla: Domokos Lajos – Bone Csaba, Kiraly Andrei, Simon Robert, Mathe Josef, Kiraly Istvan, Antal Robert, Antal Barnabas, Mathe Levente (cpt), Szoke Alex, Ambrus Csaba. Au mai jucat: Mate Gyula, Felician Chis, Szylagy I., S. Szederai.

Stejarul Sag: Daniel Puie – Bodea Fl., Petru Simon, Danut Petrias, Cornel Tarlea, Dorin Tarlea, Constantin Sabau, Sorin Tuns, Ioan Oprea, Constantin Borz (cpt), Petre Alexa. Au mai jucat: Adrian Bor si Petricas Mircea. Au arbitrat foarte bine: Razvan tamasan, Viorel Grec si Vasile Magurean.