Sunt invatati ca la tara

Magazin Salajean 24 martie 2008 0

Sunt invatati ca la tara  Olimpia Silvania Simleu Silvaniei a ramas si dupa meciul cu Somesul Satu Mare fara nici o victorie in acest retur de campionat

Cosmarul continua pentru gruparea de la poalele Magurii si dupa etapa de la finalul saptamanii trecute din Liga a III-a de fotbal. Chiar daca toata lumea astepta ca Olimpia Silvania sa inregistreze vineri primul succes din acest retur, echipa pregatita de Vasile Pasca a fost invinsa cu scorul de 2 – 0 de Somesul Satu Mare. Meciul a inceputul printr-o dominare clara a oaspetilor, insa in minutul 17, Olimpia putea deschide scorul daca sutul lui Crisan, din interiorul careului mare ar fi nimerit spatiul portii aparate de Suciu. Trei minute mai tarziu, Ulmeanu a trimis putin peste transversala o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri. In minutul 21 a venit replica oaspetilor, insa sutul slab al lui Micas a fost retinut fara probleme de portarul Moldovan. Gazdele au avut din nou sansa de a marca in minutul 32, dar Mandrut a ratat inexplicabil din fata portii, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Crisan. Doua minute mai tarziu, oaspetii puteau sa modifice scorul de pe tabela, insa Barbulovics a trimis mult pe langa poarta dupa ce a trecut de doi fundasi simleuani. Atacantul oaspetilor si-a recuperat insa greseala in minutul 42, cand a trimis cu capul in plasa mingea venita dintr-o lovitura de colt. Pana la pauza, formatia de sub Magura a mai avut o singura ocazie de a inscrie, prin Marius Mandrut, dar sutul acestuia de la 30 de metri a fost trimis mult peste poarta. La reluare, tot gazdele au avut prim-planul, dar sutul lui Lupo din afara careului a fost prins de Suciu. Si Suteu a fost la un pas de a marca dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, numai ca mingea a fost respinsa in corner de un fundas satmarean. Nici sutul lui Crisan, din minutul 25 al celei de-a doua repriza, nu i-a pus probleme portarului satmarean Suciu. Tabela a fost inchisa in minutul 37 al reprizei secunde, cand Iuhas a centrat foarte bine dintr-o lovitura libera de la 37 de metri, iar Micas a trimis cu capul in plasa din cinci metri. Ultima mare ocazie a meciului i-a aprtinut lui Mandrut, care a sutat pe langa poarta din sase metri. In urma acestui esec, formatia simleuana ramane pe penultimul loc, avand 20 de puncte acumulate, iar in etapa de maine va evolua in deplasare, la Inter Blaj. Extrem de supaat la final de meci, presedintele Ioan Gurzau a precizat ca sunt multi jucatori la care se vede clar diferenta dintre jocul pe care il practica in Liga a III-a si cel din judet. Pentru multi dintre jucatori e mare diferenta intre Liga a IV-a si Liga a III-a. Sunt invatati ca la tara, unde se intalnesc duminica la fotbal si pot sa faca diferenta intre ei. A disparut si ambitia cu care s-a jucat in prima etapa.

Simleul va avea si de la vara echipa in Liga a III-a

Tot la finalul meciului, presedintele Ioan Gurzau a precizat ca, indiferent pe ce loc vor incheia aceasta editie de campionat, Simleul va avea si din vara echipa in Liga a III-a. Indiferent de rezultatele care vor urma pe viitor, intelegerea noastra cu Olimpia se termina la vara. Noi nu am cumparat nimic, atat doar ca jucatorii nostri joaca pentru Olimpia. De la vara vom face o tranzactie cu o alta echipa de Liga a III-a. Am tinut neaparat sa jucam in acest retur in Liga a III-a, pentru a vedea potentialul jucatorilor, insa de la vara va ramane la echipa numai cine va merita, a declarat presedintele Olimpiei.