Sportul Şimleu „hibernează” pe fotoliul de lider

Derby-ul etapei a XIV-a din Liga a IV-a de fotbal a avut loc la Şimleu Silvaniei, unde Sportul din localitate a primit vizita ocupantei locului secund, Dumbrava Gâlgău. Formaţia pregătită de Lupo Csaba s-a impus cu scorul de 4 – 2, după ce oaspeţii au condus cu 2 – 0, în minutul 27. Flaviu Ilieş a deschis scorul pentru Dumbrava, în minutul 14, iar Isai Făzăcaş a majorat avantajul, în minutul 27. Şimleuanii au revenit foarte bine pe finalul reprizei şi au restabilit egalitatea până la pauză, prin Emil Borz (37) şi Tudor Ulmeanu (40). Gazdele au început la fel de motivate şi repriza secundă, iar în decurs de nouă minute au mai înscris de două ori, prin Silviu Crişan (47) şi Tudor Ulmeanu (54), stabilind sorul final. În urma victoriei, Sportul Şimleu va termina pe primul loc prima parte a campionatului, chiar dacă va sta în ultima etapă, programată duminică, 8 decembrie.

Surpriza etapei a produs-o Unirea Mirşid, care a câştigat cu scorul de 3 – 1 meciul de pe teren propriu, cu Rapid Jibou, campioana sezonului trecut. Gruparea de pe malul Someşului este la a doua înfrângere în actualul sezon.
Un rezultat surprinzător a fost şi cel dintre FC Zalău II şi Favorit Dobrin, echipa zălăuană câştigând cu 5 – 1, după ce a condus cu 5 – 0 în minutul 55, iar oaspeţii au înscris golul de onoare în 89, prin Sergiu Druhora.
După un început ezitant de campionat, CS Barcău Nuşfalău a obţinut duminică a opta victorie din acest sezon, câştigând cu 2 – 1 pe terenul celor de la Luceafărul Bălan. Formaţia pregătită de Adrian Damian a deschis repede scorul, după 11 minute de joc, iar în minutul 20 a înscris pentru 2 – 0. Gazdele au redus din handicap în minutul 90+1.
Singura remiză din cadrul rundei a XIV-a s-a înregistrat la Bocşa, între formaţia Olimpic din localitate şi Silvania Cehu Silvaniei, rezultatul final fiind 2 – 2.
Scorul etapei l-a înregistrat CS Crasna, care s-a impus cu 8 – 2, în deplasare, în faţa echipei Flacăra Halmăşd.
Rezultatele şi marcatorii etapei a XIV-a:
Luceafărul Bălan – CS Barcău Nuşfalău 1 – 2, 3 – 2 la juniori
Au marcat: Adrian Pop (min. 90+1), respectiv Orban Robert (min. 11), Gabor Gabor (min. 20)
Unirea Mirşid – Rapid Jibou 3 – 1, 5 – 1 la juniori
Au marcat: Ciprian Pavel (min. 31), Marius Mândruţ (min. 56), Radu Blaga (min. 65), respectiv Adrian Fărcaş (min. 35)
FC Zalău II – Favorit Dobrin 5 – 1, 15 – 1 la juniori
Au marcat: Alexandru Marian Pop (min. 13, 55), Rareş Hosu (min. 18, 32, 43), respectiv Sergiu Druhora (min. 89)
Olimpic Bocşa – Silvania Cehu Silvaniei 2 – 2, 4 – 3 la juniori
Au marcat: Bogdan Boldea (min. 17), Claudiu Mărcuş (min. 53), respectiv Emanuel Neica (min. 23, 60)
Flacăra Halmăşd – CS Crasna 2 – 8, 4 – 1 la juniori
Au marcat: Sorin Duma (min. 6), Ionel Savu (min. 69), respectiv Nagy Bene (min. 10, 57), Claudiu Cornaci (min. 15), Gigi Gorga (min. 18, 27), Paul Olar (min. 19), Szigyarto Zsolt (min. 61), Călin Pop (min. 90)
Sportul Şimleu – Dumbrava Gâlgău 4 – 2, 6 – 0 la juniori
Au marcat: Emil Borz (min. 37), Tudor Ulmeanu (min. 40, 54), Silviu Crişan (min. 47), respectiv Flaviu Ilieş (min. 14), Isai Făzăcaş (min. 27)
AS Chieşd – Benfica Ileanda 3 – 0, 3 – 0 la juniori
1. Sportul Şimleu 14 12 2 0 66 – 18 38p
2. Dumbrava Gâlgău 13 10 1 2 62 – 18 31p
3. Rapid Jibou 13 9 2 2 33 – 10 29p
4. CS Barcău Nuşfalău 13 8 1 4 39 – 27 25p
5. Unirea Mirşid 13 7 2 4 32 – 22 23p
6. Luceafărul Bălan 13 5 3 5 26 – 14 18p
7. Gloria Bobota 13 5 2 6 20 – 29 17p