Situaţie delicată la Volei Municipal Zalău

După ce a încheiat turul Diviziei A1 în fotoliul de lider, formaţia pregătită de Aurel Vlaicu şi Bogdan Nicolae riscă să nu mai prindă nici locul doi la finalul primei faze a campionatului

Echipa pregătită de Aurel Vlaicu şi Bogdan Nicolae trece printr-o perioadă destul de delicată. Cu toate că obiectivul propus pentru actualul sezon este câştigarea titlului de campioană, Volei Municipal Zalău a pierdut duminică seara şi poziţia a doua din clasamentul Diviziei A1.
Formaţia pregătită de Aurel Vlaicu şi Bogdan Nicolae a avut un tur aproape perfect, pierzând doar pe terenul campioanei CVM Tomis Constanţa. Evoluţia echipei nu a mai fost la fel de bună în partea a doua a campionatului, iar primul semnal de alarmă a fost tras în urmă cu o lună, când echipa zălăuană a pierdut fără drept de apel, cu scorul de 0 – 3 pe terenul celor de la Dinamo Bucureşti. A venit un nou eşec tot în trei seturi, în etapa a XVII-a, pe teren propriu, cu echipa campioană, CVM Tomis Constanţa.
Situaţia nu s-a îmbunătăţit deloc pe finalul returului, din contră, lucrurile s-a complicat după ce Zalăul a câştigat greu, pe teren propriu, cu scorul de 3 – 2, în faţa Unirii Dej, iar sâmbătă a pierdut cu 1 – 3 duelul cu Ştiinţa Explorări Baia Mare. Aceasta, după ce echipa zălăuană câştigase în tur cu scorul de 3 – 0 atât pe terenul Dejului, cât şi la Baia Mare.
Duminică s-a disputat şi partida restanţă dintre Tomis Constanţa şi SCM Universitatea Craiova, câştigată de craioveni cu scorul de 3 – 1. Formaţia de la malul mării a evoluat cu echipa a doua, având în vedere că în această săptămână va juca şi în cupele europene.
Cu o etapă înainte de finalul primei faze a campionatului, Volei Municipal Zalău se situează pe poziţia a treia în clasament, la două puncte în spatele Craiovei, însă, preşedintele clubului, Stelian Potroviţă, nu pare foarte afectat de poziţia din clasament şi de evoluţia din ultimele etape. „Nu pot să spun că mă bucur de rezultatul de sâmbătă, dar nu putem lua măsuri până nu vom analiza în detaliu situaţia echipei. Domnul primar este plecat din localitate, dar după ce se întoarce vom face o analiză a echipei şi vom comunica măsurile care se vor lua”, a declarat oficialul clubului de volei.
În ultima etapă, programată sâmbătă, SCM Universitatea Craiova va juca pe terenul formaţiei Ştiinţa Explorări Baia Mare, iar Volei Municipal Zalău va susţine restanţa cu LPS Piatra Neamţ, pe teren propriu. Pentru a urca, din nou, pe poziţia secundă, formaţia zălăuană este obligată să se impună în maxim patru seturi în faţa nemţenilor, iar Craiova să nu câştige partida de la Baia Mare.
Rezultatele complete din penultima etapă: Volei Municipal Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare 1 – 3, SCMU Craiova – Phoenix Şimleu Silvaniei 3 – 0, Dinamo Bucureşti – Arcada Galaţi 3 – 0, LPS Piatra Neamţ – Tomis Constanţa 1 – 3, CSM Bucureşti – Unirea Dej 0 – 3.
1. Tomis Constanţa 19 17 2 52 – 10 51p
2. SCMU Craiova 19 16 3 50 – 18 46p
3. Volei Municipal Zalău 19 15 4 46 – 17 44p
4. Dinamo Bucureşti 19 12 7 43 – 24 38p
5. Ştiinţa Explorări Baia Mare 19 12 7 39 – 26 37p
6. Unirea Dej 19 12 7 41 – 27 36p
7. Arcada Galaţi 19 7 12 22 – 40 20p
8. Phoenix Şimleu Silvaniei 19 6 13 24 – 44 17p