Simona Maxim si Ioan Mihnea, premiati la Maratonul International Transilvania

Magazin Salajean 21 mai 2008 0

Simona Maxim si Ioan Mihnea, premiati la Maratonul International Transilvania  Cei doi atleti de la Clubul Sportiv Municipal Armatura Zalau au participat la finalul saptamanii trecute la Maratonul International Transilvania, concurs ce a avut loc la finalul saptamanii trecute la Sighisoara. Simona Maxim a alergat intr-o cursa populara ce a avut loc inaintea cursei de maraton, iar Ioan Mihnea a concurat in proba de maraton. In cursa populara, a carei distanta a fost de 10 kilometri, Simona Maxim s-a clasat pe prima pozitie, incasand astfel un premiu de 600 de lei. Ioan Mihnea a ocupat pozitia a patra in proba de maraton, iar la final a fost premiat cu suma de 1.000 de lei. Avand in vedere ca la maraton s-a alergat pe o distanta de 41 de kilometri, premiile au fost mai mari decat la cursa populara. In cursa de maraton a participat si zalauanul Monel Sabou, sportiv legitimat la Steaua Bucuresti, insa acesta a fost nevoit sa abandoneze. La finalul acestei saptamani vor avea loc la Bucuresti Campionatele Nationale Universitare la care va participa si Simona Maxim.