Si-a revenit FC Zalau?

Magazin Salajean 30 octombrie 2008 0

Gruparea de la poalele Mesesului a obtinut marti a patra victorie din acest sezon, dupa ce in ultimele patru partide a castigat un singur punct, si acela pe terenul lanternei rosii, Inter Fagaras

FC Zalau – Marmatia Sighet 3 – 0 (0 – 0)

Au marcat: Cristi Oros (min. 51), Gabriel Craciun (min. 74), Mihai Bode (min. 81)

Arbitri: Daniel Dumuta (Stancesti) – centru; Iulius Timar (Orardea) si Elena Munteanu (Tg. Mures) – asistenti.

Rezerva: Ovidiu Curta (Deda). Observator FRF: Dan Bajenescu (Timisoara)

FC Zalau: Madaras Csaba – Cosmin Cosma, Vasile Jula, Vlad Negrean, Maior Istvan, Bogdan Filip (min. 82, Cristian Mocean), Cristian Oros (min. 60, Toth Karoly), Mihai Bode, Gabriel Craciun (min. 77, Florin Kordis), Gigi Gorga, Claudiu Chiorean (min. 82 Vegh Robert). Antrenor: Marius Pasca.

Marmatia Sighet: Dan Mocian – Adrian Pop (min. 88), Vasile Balea, Balasz Tibor, Ghinda Attila, Novoselexisz Alexandru (min. 77, Razvan Stanicica), Florin Filimon, Alexa Bizau (min. 70, Remus Trif), Sorin Perta, Licz Attila, Florin Mich (min. 77, Marius Perta). Antrenor: Roznay Adalbert.

Echipa antrenata de Marius Pasca a trecut ieri cu scorul de 3 – 0, pe teren propriu, de Marmatia Sighet. Desi au avut o sumedenie de ocazii in prima parte a meciului, zalauanii au marcat primul gol abia in repriza a doua. Prima ocazie a meciului a avut loc in minutul noua, cand Vasile Jula a executat o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, iar mingea a trecut putin peste transversala. A urmat ratarea lui Mihai Bode, din minutul 11, acesta trimitand cu latul pe langa poarta din sapte metri, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Gorga. In minutul 16, Craciun trimite o pasa in adancime pentru Gorga, acesta centreaza din prima in fata portii, dar Chiorean ajunge prea tarziu la minge. Doua minute mai tarziu, Craciun trimite o noua pasa in adancime pentru Chiorean, care patrunde in careu, insa trimite balonul pe langa poarta, desi in fata sa nu se afla decat portarul advers. Chiorean trece din nou pe langa deschiderea scorului in minutul 22, cand trimite balonul ca latul pe langa poarta din numai cinci metri, dupa o centrare de pe partea dreapta a lui Craciun. In minutul 31, Maior executa o lovitura de la coltul terenului, mingea ajunge in marginea careului la Bode, care suteaza la poarta, insa goalkeeper-ul oaspetilor se afla la post. Trei minute mai tarziu, Filip trimite o centrare de pe partea dreapta, mingea este deviata de un fundas advers pana la Oros, insa sutul acestuia din careu trece mult alaturi. Cu patru minute inainte de finalul primei parti, oaspetii scapa pe contraatac prin Mich, care paseaza in careu pentru Bizau, insa acesta preia gresit balonul, desi in fata il avea doar pe portarul Madaras. In minutul 48, Craciun trimite un sut puternic de la aproximativ 30 de metri, insa portarul Mocian retine in doi timpi. FC Zalau deschide scorul in minutul 51, cand Maior patrunde in careu pe partea dreapta, scoate balonul in marginea careului pentru Oros, care preia mingea, trece de un fundas advers si trimite cu sete in vinclul portii. In minutul 61, Licz patrunde in careu pe partea stanga, centreaza, insa balonul este repins in afara careului de Jula. Sapte minute mai tarziu, Gorga dribleaza un fundas in marginea careului dupa care suteaza la poarta, dar balonul este retinut de portarul advers. In minutul 74, Craciun inscrie al doilea gol pentru formatia zalauana, printr-un sut puternic trimis din marginea careului. Oaspetii trec pe langa deschiderea scorului in minutul 81, cand Stanicica patrunde in careu pe langa Cosma si suteaza putin alaturi. Tabela a fost inchisa in minutul 81, cand Mihai Bode a trimis un sut din marginea careului, iar balonul a fost deviat in plasa de un fundas advers. In ultimul minut regulamentar al meciului, Negrean trimite o pasa peste apararea adversa pentru Gorga, insa acesta suteaza slab, iar portarul Mocian retine balonul. Am inceput jocul destul de crispati, insa in repriza a doua am dominat in totalitate. Apreciez atitudinea baietilor, fiindca si-au dorit foarte mult victoria. E greu sa joci impotriva unei echipe asezata pe teren in doua linii. Felicit intreaga echipa si sper ca baietii sa aiba aceeasi atitudine si in partidele viitoare. L-am cooptat in lot si pe juniorul Mocean, care este nascut in 1991. Fiecare are sansa sa joace, insa sper sa aiba si o evolutie buna, a declarat dupa meci antrenorul Marius Pasca. In urma acestei victorii, FC Zalau a urcat din nou pe locul 12 in clasament, urmand ca in etapa de maine sa evolueze in deplasare, in fata echipei Unirea Dej.