Sergiu Farcas, locul cinci la C.N. de juniori III

Magazin Salajean 20 februarie 2007 0

Chiar daca este in primul an la categoria juniori III, atletul de la Liceul cu Program Sportiv Avram Iancu, Sergiu Farcas, a ocupat pozitia a cincea la Concursul National de juniori III, ce s-a desfasurat duminica, la Bacau. Sportivul antrenat de Mirel Seisan a concurat in proba de 3.000 metri, incheind cursa cu un timp de 9:49:32. In aceeasi proba a concurat si fratele sau, Alexandru Farcas, insa, acesta a ocupat doar pozitia a XIV-a, cu un timp de 10:36:46. Asa cum am mai spus, Sergiu este o mare speranta a atletismului romanesc. Chiar daca este in primul an la juniori III, Sergiu a facut o cursa foarte buna, cucerind si un nou record personal, a afirmat dupa concurs antrenorul Seisan. Timpul obtinut de atletul zalauan a fost cu 17 secunde mai bun decat la ultimul concurs. La finalul lunii martie va avea loc la Targu Jiu finala Campionatului National de cros, unde Liceul cu Program Sportiv Avram Iancu va fi prezent cu o echipa.