Şcoala Gimnazială Dragu, locul doi la ediţia a XII-a a „Cupei Dragoş Vodă” la oină

Şcoala Gimnazială Dragu în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret (DJST) Sălaj, Primăria Dragu şi Inspectoratul Şcolar Judeţean a organizat a XII-a ediţie a „Cupei Dragoş Vodă” la oină. La eveniment au fost prezente patru echipe: Şcoala Gimnazială Dragu, CS Politehnica Cluj, Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Hida şi Drum Nou Dragu.
Cele mai bune rezultate au fost înregistrate de CS Politehnica Cluj, echipă ce a câştigat toate cele trei partide susţinute. Locul doi i-a revenit Şcolii Gimnaziale Dragu, iar pe poziţia a treia s-a clasat Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Hida. Drum Nou Dragu a pierdut toate cele trei partide, clasându-se pe poziţia a patra la finalul competiţiei.
„Cupa Dragoş Vodă” s-a desfăşurat în cadrul evenimentului „Fiii Satului”, făcând parte din calendarul sportiv al Şcolii Gimnaziale Dragu, în care mai sunt incluse competiţiile „Crosul Mişcare” şi „Cupa Stejăreilor” la rugby-tag.
„Cupa Dragoş Vodă a fost şi în acest an o competiţie cu jocuri spectaculoase, pline de dinamism. Toate echipele participante s-au simţit foarte bine, iar cel mai important lucru este că tradiţia acestui sport continuă şi în această zonă a ţării. Vreau să le mulţumesc pe această cale celor care au contribuit la buna desfăşurare a acestui eveniment şi sperăm ca următoarea noastră acţiune, „Crosul Mişcare”, care va avea loc în data de 31 mai, să fie la fel de reuşită”, a afirmat Cosmin Ardelean, profesor de sport în cadrul Şcolii Gimnaziale Dragu.
La finalul evenimentului a fost organizată o masă festivă pentru toţi participanţii.
Rezultatele complete: Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Hida – CS Politehnica Cluj 7 – 16, Şcoala Gimnazială Dragu – Drum Nou Dragu 3 – 0, Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Hida – Şcoala Gimnazială Dragu 10 – 12, CS Politehnica Cluj – Drum Nou Dragu 15 – 2, Liceul Teoretic „Liviu Rebreanu” Hida – Drum Nou Dragu 6 – 4, CS Politehnica Cluj – Şcoala Gimnazială Dragu 20 – 1.