SCM Zalău a predat „lanterna roşie” a clasamentului

Victorie importantă obţinută de SCM Zalău vineri după-amiaza, pe teren propriu, împotriva formaţiei Sănătatea Cluj, una dintre cele mai incomode echipe din Seria a V-a. Jucătorii antrenaţi de Marius Paşca au câştigat cu 2 – 1 duelul cu formaţia clujeană, după ce oaspeţii au condus cu 1 – 0.
La cabine s-a intrat cu rezultat „alb”, toate cele trei goluri fiind marcate în cel de-al doilea mitan. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 50, prin Szolosi Marton, după o fază controversată, la care fundaşul Zalăului, Răzvan Dulap, a fost transportat de urgenţă la spital, având capul spart. Replica Zalăului nu a încetat să apară, Arnold Neures înscriind pentru 1 – 1 în minutul 59, după o învălmăşeală în careul clujenilor. Au urmat ocazii importante pentru ambele echipe, la care s-au remarcat ambii portari, prima dată Andrei Pop, apoi a venit rândul lui Filip Lăzăreanu, fostul portar al Armăturii Zalău. Tabela a închis-o Sebastian Culda, în minutul 78, care luat o fază pe cont propriu, l-a driblat de două ori chiar şi pe portarul advers şi a trimis balonul în plasă printr-un şut din interiorul careului.
„Mă bucur că încet începem să gestionăm situaţia de criză care a fost de la începutul campionatului. Cu muncă, cu dăruire şi coeziune am reuşit să suplinim anumite carenţe în relaţiile de joc, carenţe care oarecum sunt normale, având în vedere că este o perioadă relativ scurtă de când suntem împreună. Am dat dovadă de caracter la 1 – 0 pentru adversar, am avut şi şansă, fiindcă portarul Andrei Pop a avut două intervenţii foarte bune, care, spun eu, au cântărit foarte mult în economia rezultatului final. Cred că acolo a fost momentul psihologic al meciului. Mulţumim şi publicului care a fost în număr cât mai mare alături de noi şi cred că putem să ne atingem obiectivul, acela de a scăpa de la retrogradare şi chiar de a obţine o clasare onorabilă la finalul sezonului”, a declarat Marius Paşca.
În tribuna oficială s-a aflat şi primarul Zalăului, Ionel Ciunt, care a ţinut să coboare la finalul meciului în vestiarul echipei, pentru a-i felicita pe elevii antrenorului Marius Paşca.
După victoria de vineri, SCM Zalău a acumulat nouă puncte, predând „lanterna roşie” a clasamentului echipei Industria Galda, care a cedat cu 1 – 2 pe terenul formaţiei Avântul Reghin.
În etapa viitoare, ultima a turului, zălăuanii vor evolua pe terenul Unirii Alba Iulia.
SCM Zalău: Andrei Pop – Kinczel Ervin, Răzvan Dulap (min. 50, Andrei Şumlea), Cristian Călin, Florin Pop, Sebastian Culda (min. 87, Daniel Supuran), Denis Cubaş, Gabriel Coţi, Sebastian
Duma (min. 90, Alex Turcu), Raul Vitan (min. 84, Bogdan Boje) şi Arnold Neures. Antrenori: Marius Paşca (principal) şi Alexandru Pop (secund). Delegat: Vasile Jula.

One Thought to “SCM Zalău a predat „lanterna roşie” a clasamentului”

Felicicitari băieților celor de la SCM Zalău jucătorilor iar cu rezultatul obținut bravo Zalău merita o echipă de fotbal sper sa schepe de retrogradare și la anul sa continue tot în liga 3