Schimb de locuri cu studentii

Magazin Salajean 2 decembrie 2008 0

Schimb de locuri cu studentiiAflata pe locul opt inaintea etapei, la un punct de Universitatea Cluj, Volei Club Remat a facut schimb de locuri cu echipa clujeana dupa victoria de sambata

VC Remat Zalau – U Cluj 3 – 1 (25, 19, -26, 18)

Echipa masculina de volei, Remat Zalau, a dispus sambata dupa-amiaza, pe teren propriu, cu scorul de 3 – 1 de Universitatea Cluj. Asa cum era de asteptat, partida a fost una extrem de disputata, cu multe rasturnari de scor. Dupa un inceput in forta al zalauanilor, care au condus in primul set pana aproape de jumatatea setului, oaspetii au reusit sa restabileasca egalitatea (15 – 15) si chiar sa preia conducerea cateva minute mai tarziu (17 – 18). Gontariu si compania au revenit insa pe final de set si s-au impus in prelungiri. Setul al doilea a fost dominat mult mai clar de Remat, care s-a si impus pe final la o diferenta de sase puncte. A urmat insa setul al treilea, unul in care zalauanii, la fel ca la Piatra Neamt si la Baia Mare, nu au mai avut aceeasi atitudine, iar oaspetii au profitat din plin de acest lucru. Desi au condus in cele mai multe momente, zalauanii au fost egalati pe final (23 – 23) si au pierdut setul in prelungiri. Setul patru a fost din nou la discretia echipei zalauane, care a condus de la un capat la altul, iar pe final s-a impus la o diferenta de sapte puncte. In urma acestei victorii, Volei Club Remat a urcat pe locul sapte in clasament, facand, practic, schimb de locuri cu echipa clujeana. In etapa de la finalul acestei saptamani, gruparea zalauana va evolua in deplasare, in fata echipei Torpi Targu Mures.

Dragan Djordevic, antrenor VC Remat: Sper ca obtinem trei victorii in urmatoarele trei meciuri

Tehnicianul echipei zalauane, sarbul Dragan Djordevic, a precizat dupa meciul de sambata ca victoria obtinuta in fata clujenilor este extrem de importanta, iar in urmatoarele trei partide spera ca echipa sa sa castige maximul de puncte. Felicit echipa pentru victoria obtinuta, fiindca a fost un meci extrem de important. Am castigat un loc in clasament. Am facut trei greseli in finalul setului trei, care au dus la pierderea setului. Speram insa ca va fi mult mai bine in ultimele trei meciuri. Vreau sa multumesc publicului care ne-a sustinut si a facut o atmosfera deosebita. Djordevic a mai afirmat ca la echipa vor fi adusi jucatori noi in aceasta vara, insa nu se stie deocamdata daca acestia vor fi jucatori straini sau din tara. Este posibil ca in aceasta iarna sa aducem cativa jucatori noi si sper ca echipa sa joace mai bine cu acei jucatori.

VC Remat: Despotovski, Todoran, Milkov, Sajnberger, Dakovic, Gontariu, Maries – libero. Au mai evoluat: Madzarevic si Stoian. Antrenor principal: Dragan Djordevic. Antrenor secund: Aurel Vlaicu.