S-au terminat ca bateria

Magazin Salajean 28 ianuarie 2008 0

VM Remat Zalau – Steaua Bucuresti 0 – 3 (-22, -19, -18)

Formatia pregatita de Aurel Vlaicu si Marius Lazar a avut un inceput foarte bun de meci sambata dimineata, cand a intalnit n Sala Sporturilor din Zalau liderul la zi, Steaua Bucuresti. Din pacate, evolutia buna a durat foarte putin, fiindca n primul set, la scorul de 8 – 2 pentru Remat, voleibalisti zalauani s-au blocat. Ros-albastrii au revenit n forta, reusind sa preia pentru prima data conducerea la scorul de 11 – 12. De la acest scor, lucrurile au decurs cat se poate de usor pentru echipa oaspete, care a stiut sa speculeze toate greselile voleibalistilor nostri, destul de dese, de altfel, setul intai incheindu-se la o diferenta de 3 puncte in favorea oaspetilor. Urmatoarele doua seturi au fost dominate clar de Steaua, care s-a impus cu scorul de 25 – 19 in setul doi si 25 – 18 in setul trei. Extrem de suparat pe evolutia elevilor sai, tehnicianul Aurel Vlaicu ne-a declarat: Nu ma deranjeaza atat de mult scorul, pe cat ma deranjeaza evolutia pe care au avut-o jucatorii mei. Nu pot sa-mi explic ce s-a intamplat cu ei. Am avut un inceput bun, pe urma s-au blocat. Evolutia care au avut-o baietii in meciul de azi (n.r. sambata) trebuie sa-mi dea de gandit atat mie, cat si conducerii. De cand sunt eu antrenor, numai in meciul din tur cu Unirea Dej am mai avut o evolutie atat de slaba. Remat Zalau si Steaua Bucuresti se vor intalni si in faza a doua a Cupei Romaniei, iar antrenorul zalaunilor spera ca echipa sa aiba o evolutie mult mai buna. Eu sper ca in cupa sa jucam la adevarata noastra valoare, nu ce am jucat azi (n.r. sambata). Steaua are o echipa buna, insa si ei sunt voleibalisti ca noi. In etapa urmatoare, care va avea loc la finalul acestei saptamani, Remat Zalau va evolua in deplasare la Unirea Dej, meci pe care tehnicianul Rematului vrea cu orice pret sa-l castige. Nici nu ma gandesc sa nu castigam la Dej. sper ca esecul de azi (n.r. sambata) a fost un dus rece, care sa ii trezeasca la realitate pe jucatori.