S-au jucat cu Sanatatea

Magazin Salajean 22 septembrie 2008 0

S-au jucat cu SanatateaGruparea patronata de Dumitru Ardelean a avut un avantaj de trei goluri dupa numai 32 de minute

Sanatatea Cluj – FC Silvania 0 – 5 (0 – 3)

Au marcat: Danila (min. 14), Coman (min. 23, 32), Iuhasz (min. 54), Petcut (min. 74)

Cartonase galbene: R. Crisan (min. 36), Iuhasz (min. 40)

Arbitri: Stefan Erdei (Oradea) – central; Paul Tamas, Ioana Maria Danci (ambii din Bistrita) – asistenti Rezerva: Marius Omut (Oradea). Observator FRF: Vasile Tatar (Hunedoara).

Sanatatea Cluj: Paglisan – Molnar, Albu (min. 65, Albu), Micer, Sos, Chetan, Rusu, Boia (min. 65, Moga), Nadasan (min. 47, Chiorean), Nicula (min. 75, Ghisa), Gaspar. Antrenor: Ovidiu Ratiu

FC Silvania: Coste (min. 75 A. Coman) – Schnellenperger, Muresan, R. Crisan, Iuhasz, Varga, Lupo, Micas (min. 71, Petcut), Brata (min. 78, S. Crisan), Danila, Coman (min. 72, Puti). Antrenor: Mircea Bolba

Nici nu ma gandesc sa nu castigam la Sanatatea, avea sa declare antrenorul Mircea Bolba inaintea meciului pe care echipa sa l-a sustinut vineri dupa-amiaza, in deplasare, la Sanatatea Cluj, meci contand pentru etapa a VI-a a Ligii a III-a de fotbal. FC Silvania nu numai ca a castigat meciul de la Cluj, dar a si facut-o la o diferenta mare de scor. Primul gol al meciul a venit in minutul 14, prin Danila, care a inscris din centrarea lui Coman. La golul doi s-au schimbat rolurile. Danila a trecut in postura de servant, iar Coman a venit lansat din spate si a introdus balonul in plasa. Nu au durat decat noua minute pana cand acelasi Coman a inscris din nou, tot dintr-o centrare a lui Danila de pe partea dreapta, care a centrat perfect dupa ce a trecut de un fundas advers. Simleuanii au continuat sa domine jocul si dupa revenirea de la vestiare, iar in minutul 54, Iuhasz executa o lovitura de la coltul terenului, portarul scapa mingea din mana, iar balonul intra in plasa.

Tabela a fost inchisa in minutul 74, de Petcut, care a trimis balonul in plasa din centrarea lui Iuhasz. Pe langa cele cinci goluri, simleuanii au mai avut de foarte multe ori posibilitatea de a marca. Practic, dupa cum a afirmat si antrenorul clujenilor, Ovidiu Ratiu, simleuanii au dominat meciul aproape in totalitate. Dupa parerea mea, FC Silvania este o echipa foarte buna, care va face multe surprize in acest campionat si care merita sa promoveze in Liga a II-a. Ne-au dominat aproape in totalitate. La ce conditii si la ce conducere au, nu merita sa ramana in Liga a III-a, a fost de parere Ratiu. Antrenorul simleuanilor, Mircea Bolba a tinut sa-i felicite pe jucatorii sai, pentru modul in care au abordat partida de la Cluj. Ma bucur ca am castigat, dar mai ales ca baietii au avut o evolutie buna si au stiut sa transeze meciul de la inceput in favoarea noastra. Au abordat foarte bine jocul si le-au aratat adversarilor ca nu au nici o sansa. Pentru FC Silvania urmeaza o saptamana de foc cu doua meciuri grele intr-o saptamana. Miercuri, de la ora 16:30 va avea loc partida dintre FC Silvania si U Cluj, contand pentru faza a V-a a Cupei Romaniei la fotbal, iar sambata, de la ora 17, tot la Simleu-Silvaniei, va avea loc derby-ul salajean dintre FC Silvania si FC Zalau. Tehnicianul Bolba a declarat ca cel mai mult isi doreste sa castige meciul de sambata. Indiferent ce se va intampla in meciul cu U Cluj trebuie sa aratam ca o adevarata echipa. Cel mai mult imi doresc sa invingem FC Zalau, dar aceasta nu inseamna ca nu imi doresc sa castigam si cu U Cluj. Dupa aceasta victorie, FC Silvania ocupa locul trei in clasament.