S-a spart valul

Magazin Salajean 22 septembrie 2008 0

HC Zalau – HCM Hidroconcas Buzau 23 – 26 (6 – 13)

* Dupa ce au debutat cu dreptul in Liga Nationala, invingand in deplasare CSM Ploiesti la o diferenta de cinci goluri, HC Zalau a avut ieri o evolutie stearsa, pierzand pe teren propriu cu HCM Hidroconcas Buzau

* Adriana Holhos, una dintre cele mai experimentate jucatoare ale echipei zalauane, a fost ieri veriga slaba, in timp ce portarul Mirela Nichita a fost cea mai buna de pe teren

Gruparea pregatita de Tadici si Radulescu nu a reusit ieri sa-si treaca in cont cel de-al doilea succes din noul sezon, fiind invinsa pe teren propriu de HCM Hidroconcas Buzau la o diferenta de trei goluri. Greselile au aparut inca de la inceput in tabara zalauana, Holhos si Babeanu ratand doua lovituri de la sapte metri in primele trei minute de joc. Oaspetele au deschis scorul in minutul patru, iar zalauancele au reusit sa mentina egalitatea de pe tabela doar pana in minutul 6 (2 – 2). Buzoiencele au inceput sa se distanteze odata cu trecerea timpului, iar in minutul 20, tabela arata scorul de 5 – 10. HC Zalau a mai inscris un singur gol pana la pauza, in timp ce oasptele au mai marcat de trei ori. Cu doua minute inainte de finalul primei parti, HC Zalau a beneficiat de o noua lovitura de la sapte metri, ratata de Mihaela Teodorescu. Oaspetele au continuat sa-si mentina un avantaj linistitor si in partea a doua a meciului, cea mai mica diferenta de scor inregistrandu-se in minutul 59, cand zalauancele au fost conduse cu doua goluri (23 – 25). Au intrat timorate in teren si au ratat inexplicabil in prima repriza de la sapte metri si in momentul in care am avut superioritate numerica. Holhos i-a spus lui Radulescu inainte de meci ca are emotii, iar acest lucru l-a transmis pe urma in tot vestiarul. 75 la suta este vina mea, insa trebuie sa recunosc ca si arbitrii au contribuit la sase din golurile lor. A fost diferenta mare la pauza. Daca erau doar doua sau trei goluri, cu siguranta am fi revenit. Am luat multe goluri si nu am inscris cand am avut posibilitatea. Jucatoarea cu cea mai mare experienta de la noi a fost azi (n.r. ieri) cea mai slaba din echipa. Pot sa o remarc pe Nichita si, in repriza a doua, pe Czeczi. Mai avem mult de munca, a precizat managerul general, Gheorghe Tadici. Intr-adevar, trebuie remarcata evolutia foarte buna a portarului Mirela Nichita, care a inchis poarta in foarte multe situatii, chiar si la cateva lovituri de la sapte metri. Dupa aceasta infrangere, HC Zalau a coborat pe locul sase in clasament, iar in etapa de la finalul acestei saptamani va intalni in deplasare U Jolidon Cluj.

HC Zalau: Smedescu – Bratu (3), Ivan (3), Holhos (3), Coadalata (3), Babeanu (2), Czeczi (9). Au mai evoluat: Nichita si Viscreanu.

Rezultatele complete: Rulmentul Brasov – U Jolidon Cluj 42 – 29; HC Zalau – HCM Hidroconcas Buzau 23 – 26; KZN Slatina – CSM Ploiesti 32 – 28; Rapid Bucuresti – CSM Cetate Devatrans 36 – 31; Otelul Galati – Tomis Constanta 23 – 22; HCM Roman – HC Dunarea Braila 26 – 26; HCM Baia Mare – Oltchim Rm. Vilcea 19 – 23

1. Oltchim Rm. Valcea 2 2 0 0 62 – 34 4p

2. Rapid CFR Bucuresti 2 2 0 0 67 – 57 4p

3. HCM Hidroconcas Buzau 2 2 0 0 50 – 46 4p

4. Rulmentul Urban Brasov 2 1 1 0 71 – 58 3p

5. HC Dunarea Braila 2 1 1 0 55 – 54 3p

6. HC Zalau 2 1 0 1 57 – 55 2p

7. KZN Slatina 2 1 0 1 62 – 61 2p

8. HC Otelul Galati 2 1 0 1 51 – 51 2p