S-a reluat Liga a IV-a de fotbal

Rapid Jibou – CS Barcău Nuşfalău a fost capul de afiş al primei etape din returul Ligii a IV-a, desfăşurat în urmă cu o săptămână, partidă încheiată cu victoria clară a formaţiei de pe malul Someşului. Flaviu Porumb a reuşit o „dublă”, în minutele 5 şi 65, iar pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Andrei Teglaş şi Raul Brumar.
AS Chieşd a cedat cu scorul de 1 – 4 duelul de pe teren propriu cu CS Crasna, iar Benfica Ileanda a înregistrat surpriza etapei, remizând, 1 – 1, pe teren propriu cu Dumbrava Gîlgău. Gabriel Ţiriac a deschis scorul în minutul 14 pentru oaspeţi în remiza de la Ileanda, iar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 64.
Liderul Unirea Mirşid s-a impus fără probleme în partida susţinută în deplasare, pe terenul formaţiei Silvania Cehu Silvaniei. Echipa pregătită de Mihai Bode a câştigat cu 4 – 1. Alexandru Pop a înscris pentru gazde în minutul 13, iar pentru Mirşid a marcat Maior Istvan, în minutele 11 şi 70, Toth Karoly, în minutul 31 şi Raul Iliese, în minutul 67.
Programul complet al etapei a XV-a: CS Crasna – Olimpic Bocşa, CS Hida – Rapid Jibou, CS Barcău Nuşfalău – Benfica Ileanda, Dumbrava Gîlgău – Real Crişeni, Sportul Şimleu – Cetatea Buciumi, Flacăra Halmăşd – Silvania Cehu Silvaniei, Unirea Mirşid – AS Chieşd.
1. Unirea Mirşid 14 13 1 0 73 – 11 40p
2. Rapid Jibou 14 12 0 2 80 – 21 36p
3. Dumbrava Gîlgău 14 11 2 1 63 – 14 35p
4. Sportul Şimleu 13 8 1 4 42 – 24 25p
5. Olimpic Bocşa 13 8 0 5 42 – 38 24p
6. Barcău Nuşfalău 14 7 2 5 57 – 22 23p
7. Real Crişeni 13 7 0 6 35 – 28 21p