S-a incheiat campionatul de juniori republicani

Magazin Salajean 6 decembrie 2006 0

S-a incheiat campionatul de juniori republicaniFinalul saptamanii trecute a programat ultima etapa din cadrul campionatului de juniori republicani (A si B). Cele doua grupe de la FC Zalau au intalnit pe teren propriu Scoala de Fotbal Viorel Mateianu. Juniorii A, condusi de pe margine de Paul Georgescu, au reusit sa-si treaca in cont cea de-a treia remiza in acest tur de campionat. Tuser si compania au incheiat la egalitate (2 – 2) cu formatia baimareana. Pentru zalauani au marcat Razvan Toloman si Robert Cosma. Juniorii B au avut o evolutie destul de stersa in partida de duminica, fiind invinsi cu scorul de 2 – 1. Fara cativa jucatori de baza, antrenorul Zoli Ardelean a fost nevoit sa improvizeze o noua formula de joc, care din pacate, nu a dat randamentul dorit. Totusi, juniorii B de la FC Zalau puteau sa treaca in avantaj in prima repriza, insa Bogdan Filip a ratat o lovitura de pedeapsa la scorul de 0 – 0. Acesta si-a rascumparat greseala in repriza secunda, marcand unicul gol pentru formatia zalauana. Dupa prima parte a campionatului, juniorii A se afla pe ultimul loc, in timp ce juniorii B ocupa locul 7. Celalalt club de fotbal din Salaj care evolueaza in campionatul de republicani, Mobila Simleu Silvaniei a evoluat tot pe teren propriu, intalnind echipa CFR Cluj. Juniorii A au fost invinsi categoric cu scorul de 9 – 0, iar cei mici au reusit sa obtina o remiza, 1 – 1. In meciul juniorilor A, la scorul de 2 – 0 pentru formatia oaspete, au fost eliminati doi jucatori de la Mobila Simleu, George Farcau si Ardian Ghete. In partida de juniori B, pentru simleuani a marcat Andrei Chis. La finalul turului, pe primul loc la juniori A se afla Gloria Bistrita, iar la juniori B, LPS Satu Mare.