Romania, oprita la Jocurile Olimpice de Ungaria

Magazin Salajean 20 august 2008 0

Romania, oprita la Jocurile Olimpice de UngariaSperantele castigarii unei medalii olimpice de catre nationala feminina de handbal a Romaniei au fost spulberate ieri dimineata, odata cu esecul inregistrat in sferturile de finala, in fata Ungariei

Dupa ce a pierdut la o diferenta de un gol in fata Norvegiei in ultimul meci din grupa, la Jocurile Olimpice de la Beijing, nationala condusa de Gheorghe Tadici nu a reusit sa treaca nici in sferturile de finala de reprezentativa Ungariei. Evolutia handbalistelor noastre a lasat mult de dorit, fiind mult mai slaba decat in partida cu norvegiencele. Bese si compania au fost conduse la un moment chiar si la o diferenta de 9 goluri. Pe final, handbalistele noastre au incercat sa intoarca rezultatul, insa nu au resit, scorul final al meciului fiind 34 – 30 in favoarea Ungariei. Prin aceasta infrangere nationala pregatita de Tadici si-a luat adio de la o medalie olimpica, pe care o promisese inaintea Jocurilor Olimpice. Romania va evolua in continuare doar in grupa pentru stabilirea locurilor 5 – 8.